Europarlament

Sexuální výchova má být v Polsku trestná. Učitelům bude hrozit vězení

Sexuální výchova má být v Polsku trestná. Učitelům bude hrozit vězení
Zdroj: Getty Images

Evropský parlament kritizuje polský návrh zákona, který by zakázal výuku sexuální výchovy. Novela podle autorů míří proti pedofilům, do vězení by se ale dostali i učitelé, kteří by dětem sex vysvětlovali.

Výuka sexuální výchovy má být v Polsku trestána třemi až pěti lety za mřížemi. Vězení by mělo podle předkladatelů hrozit i lékařům, kteří předepíšou antikoncepci dívce mladší 18 let. Počítá s tím návrh zákona, který už polští poslanci v prvním čtení schválili.

Autoři zákona považují výuku sexuální výchovy na školách za "šíření pedofilie a ohrožení morálky mládeže". Předpokládá se, že novela parlamentem projde, protože ji navrhli poslanci vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), která má většinu.

"Děti je před sexuální výchovou potřeba chránit. Jinak se budou předčasně věnovat tomu, na co ještě nemají věk," bránil návrh zákona v katolické televizi Trwam šéf PiS Jaroslaw Kaczynski. Podle vládních poslanců se pak děti nerozvíjejí v jiných oblastech.

Proti návrhu protestovaly už v říjnu v Polsku tisíce lidí. Po části veřejnosti a polské opozice ho odsoudil i Evropský parlament. Pro usnesení, ve kterém před zákazem sexuální výchovy varuje, hlasovalo 471 europoslanců, 128 bylo proti a 57 se zdrželo.

Související obsah

"Evropský parlament odsuzuje posun Polska k tomu, aby byly mladým lidem poskytovány zavádějící informace a stigmatizována sexuální výchova. Vyzývá polskou vládu, aby se zdržela přijetí zákona," stojí v přijatém dokumentu.

Rezoluce zároveň vyzývá všechny země EU, aby na školách vyučovaly pokrokovou sexuální výchovu - samozřejmě s ohledem na věk dětí. Zároveň by měli žáci od učitelů slyšet o boji proti genderovým stereotypům, homofobii a sexuálním násilí.

"Europoslanci zdůrazňují, že nedostatek informací a výuky o sexu zvyšuje riziko toho, že budou mladí lidé vystaveni sexuálnímu zneužívání a násilí, včetně internetového harašení," doplnil Europarlament.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz