Let

Dva východy slunce a k jídlu chilli! Aerolinka testovala extrémně dlouhý let

V Sydney po 19 hodinách a 19 minutách letu přistál boeing, který startoval v Londýně. Australská společnost opakovaně testuje, jaký vliv mají dlouhotrvající lety na psychiku a únavu cestujících a posádky. Na palubě se proto podávalo jídlo s chilli, nebo naopak mléčné výrobky na podporu spánku.

Boeing 787 Dreamliner a jeho posádku po 18 tisíc kilometrů dlouhé cestě na letišti v Sydney vítaly stovky lidí a tamní předseda vlády. "Aerolinka Qantas se za století existence stala součástí naší národní cesty. Dnes odhalujeme možnosti projektu Sunrise a to je myslím pro mnoho Australanů optimistické," uvedl australský premiér Scott Morrison.

Zkušební let QF7879 na trase Londýn-Sydney vyrazil z britské metropole ve čtvrtek v šest ráno, na australskou půdu dosedl v pátek v půl jedné odpoledne. Stroj nabral 45minutové zpoždění, při přistání měl ale k dispozici palivo na ještě hodinu a půl.

"Na palubě byli čtyři piloti, střídali jsme se, celkem jsme každý měli osmihodinovou pauzu ve dvou blocích. Jsou tam postele, takže jsme se i vyspali," popsala pilotka Helen Trenerryová.

Související obsah

42 cestujících během letu spatřilo dva východy slunce. Se strojem letěl také šéf společnosti. "Těmito dlouhými přímými lety ušetříte v průměru tři hodiny. A vyspíte se, protože vás neruší, že musíte někde přestupovat," pochvaluje si ředitel aerolinky Alan Joyce.

Tento let navázal na první testovací spoj společnosti z New Yorku do Sydney minulý měsíc. Další je plánovaný na prosinec. Cílem aerolinky je od roku 2022 provozovat pravidelné komerční lety bez mezipřistání do australských měst Brisbane, Sydney a Melbourne právě z Londýna a New Yorku.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz