Domácí

Unikátní výstava přináší dosud nepublikované fotografie z roku 1989

U příležitosti třicátého výročí sametové revoluce byla v Praze ve Veletržním paláci otevřena unikátní fotografická výstava. Jsou na ní dosud nikdy nevystavené snímky z revolučního roku 1989.

Nikdo je dosud neviděl. Snad kromě autora. Jenže toho dosud veřejnost neznala. "Tak mám z toho samozřejmě velkou radost. Snímky doposud neznámého autora se úplně poprvé objevují na této velkolepé výstavě po boku dalších renomovaných autorů," popsal Roman Bucháček.

Nebyly mobily ani digitální fotografie, filmy a fotopapíry byly drahé. Přesto v Československu vyrostla řada výborných fotografů. Události roku 1989 zastihly českou fotografii v neobyčejně dobré kondici.

Poprvé se tak na výstavě objevují třeba fotky zesnulého Karla Bucháčka. Právě příběh některých jeho snímků uvidíte v neděli večer na Nově v dokumentu Cesta ke svobodě.

Na výstavě ale nejsou jen fotky z revolučních dní. Jsou tam i ty, které zobrazují tehdejší každodenní život a problémy.

Související obsah

"My jsme se pokusili připravit výstavu, která ukazuje ty ikonické události. A nespoléhali jsme na známé fotografie. Ale obrátili jsme se na autory, bádali jsme v jejich archívu, na této výstavě můžete vidět dosud nepublikované fotografie," shrnul kurátor výstavy Tomáš Pospěch.

Výstava je ve Veletržním paláci v Praze k vidění až do února.
 

Martin Košík / klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz