Program

Demonstrace, oslavy i živé vysílání! Co se bude o víkendu dít? PŘEHLED

Česko i Slovensko se připravují na náročný víkend. Kromě oslav 30. výročí sametové revoluce se v neděli budou připomínat také události roku 1939, TV Nova chystá speciální vysílání. V sobotu pak zamíří tisíce lidí na demonstraci na pražskou Letnou. Čtěte, co všechno se bude dít.

Sobotu před výročím sametové revoluce využil spolek Milion chvilek pro demokracii k organizaci velké demonstrace na Letenské pláni v Praze. Podle odhadů by mohly dorazit až statisíce lidí, proto se na protest připravují také policisté. Ti už upozornili, že bude nejspíš nutné omezit dopravu. Více čtěte zde.

Demonstrace na Letné startuje ve 14 hodin, na TN.cz budete vše moci sledovat v přímém přenosu. Protest podpořily i známé osobnosti - například herci Zdeněk Svěrák, Ivan Trojan a Václav Neužil, filosof Jan Sokol nebo režisérka Helena Třeštíková.

Milion chvilek chce na demonstraci dát premiérovi Andreji Babišovi ultimátum. Buď vyřeší svůj střet zájmů a zbaví se vazeb na holding Agrofert i média, anebo sám odstoupí. Stále trvá také požadavek na demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Poslední demonstrace se účastnilo 300 tisíc lidí.

Související obsah

Prezident Miloš Zeman bude výročí pádu komunistického režimu slavit už v sobotu na Slovensku. V Bratislavě se totiž studentská demonstrace před 30 lety konala už 16. listopadu. Spolu s prezidentkou Zuzanou Čaputovou položí květiny k pamětní desce u Univerzity Komenského a otevře Český dům.

Večer se k 30. výročí sametové revoluce chystá videomapping na budovu Akademie věd. Diváky provede klíčovými událostmi československých a českých dějin. První promítání bude od 18 hodin, další vždy po půl hodině. Pokud se do Prahy nedostanete, sledujte videomapping živě na TN.cz.

Upoutávka k dokumentárnímu filmu Cesta ke svobodě:

Co se chystá na 17. listopadu, zjistíte na následující stránce:

Většina oslav vypukne v neděli 17. listopadu. Jen v Praze organizátoři ohlásili více než dvacet akcí. Po celý den bude uzavřena Národní třída, kam budou směřovat politici i veřejnost. V rámci Festivalu svobody se budou konat koncerty, brunch i světelné projekce. Jednu z nich odvysíláme na TN.cz od 17 hodin v přímém přenosu.

Premiér Andrej Babiš oslaví výročí sametové revoluce nejdříve spolu s protějšky ze zemí V4 a zástupcem Německa v Národním muzeu. Poté se přesune do Bratislavy, kde u památníku Brána svobody položí věnec. Večer se zúčastní koncertu ve Slovenském národním divadle.

Studenti už tradičně uctí památku 17. listopadu na Albertově. V devět hodin se sejdou u Hlávkovy koleje, kde zavzpomínají na oběť protinacistické demonstrace v roce 1939 Jana Opletala. Odtud vyrazí průvod na Albertov, odpoledne se pak skupina přesune na Vyšehrad a Národní třídu v rámci rekonstrukce událostí roku 1989.

Související obsah

I v neděli se mohou lidé těšit na speciální videomapping, který se bude od 19:30 promítat na Národní muzeum na Václavském náměstí. Tam se také bude konat Koncert pro budoucnost, jehož začátek je naplánován na 16:30. Vystoupí Lenka Dusilová nebo Tata Bojs, zazní také projevy.

Prahou také projde "satirický karnevalový průvod" Sametové posvícení, chystají se výstavy a přednášky, některé státní budovy sníží vstupné, případně otevřou své brány zadarmo.

Také na 17. listopadu chystá Milion chvilek pro demokracii demonstrace proti premiéru Babišovi. Tentokrát by se měly konat ve městech po celé republice kromě Prahy. I další akce se budou pořádat v městech po celém Česku. Co se děje ve vašem, zjistíte například zde.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz