Domácí

Vzpomínkové akce, průvody, plné ulice: Lidé oslavovali 30 let svobody

Vzpomínkové akce, průvody, plné ulice: Lidé oslavovali 30 let svobody
Zdroj: TV Nova

Česko má za sebou velmi důležité výročí, lidé v neděli oslavovali 30 let svobody, vzpomínali nejen na hrdiny sametové revoluce a 17. listopadu. Celý den byl vyplněn množstvím vzpomínkových a kulturních akcí. Jen v Praze na Václavském náměstí se sešlo kolem 40 tisíc lidí. Sametového průvodu se zúčastnilo tolik lidí, že zcela ucpali ulice.

Je tomu již 30 let, co vyvrcholila sametová revoluce, po které skončila vláda komunistického režimu. Napříč celou republikou se konala celá řada vzpomínkových a kulturních akcí. Pozornost lidí se stáčela do Prahy. Už brzy ráno se začali lidé scházet na Národní třídě, která se velmi rychle začala plnit svíčkami. Dorazil i premiér Andrej Babiš, kterého ale musela chránit policie. Více se dočtete ZDE.

Svíčky na Národní třídě:

Zdroj: Úřad vlády ČR

Studenti se kvůli 17. listopadu sešli na Albertově, kolem deváté se shromáždili u Hlávkovy koleje ke společné vzpomínce na Jana Opletala.

Studenti se sešli na Albertově:

Zdroj: Profimedia

V budově Národního muzea se krátce po desáté dopoledne sešli vedoucí představitelé států střední Evropy, kde vystoupili se svými projevy.

Související obsah

K událostem před 30 lety i k dalšímu vývoji v Česku a Evropě se vyjádřili český premiér Anrej Babiš, slovenský premiér Peter Pellegrini, polský premiér Mateusz Morawiecki, předseda německého spolkového sněmu Wolfgang Schaüble, maďarský premiér Viktor Orbán a saský premiér Michael Kretschmer. Mnozí si všimli, že si český premiér vyměnil kravatu. Na té z rána totiž byla ruská trikolora místo české. Více ZDE.

Na projev českého premiéra Andreja Babiše se můžete podívat zde:

Slavnostní oběd a přípitek politických představitelů zemí střední Evropy:

Zdroj: Profimedia

Z Albertova vyrazil v půl třetí odpoledne Sametový průvod, účastníci nejprve vyrazili na Vyšehrad. Cíl průvodu bylo nakonec Rašínovo nábřeží.

Lidé zaplnili národní třídu:

Připomenout si důležité výročí přišlo na Národní třídu ohromné množství lidí. K večeru jich bylo tolik, že je organizátoři vyzvali, aby raději chodili rovnou na Václavské náměstí, kde se konal Koncert pro budoucnost 2019.

Na klid v ulicích dohlíželi policisté i strážníci, kteří se pochlubili leteckými záběry i fotografiemi přímo z ulic:


Na reportáž TV Nova, která mapovala dění i v dalších městech, se můžete podívat zde: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz