17. listopad

SLEDUJEME ON-LINE výročí 17. listopadu: Že vás hanba nefackuje, obořil se Klaus ml. na demonstranty

Přesně před 30 lety vyvrcholila na Národní třídě v centru Prahy sametová revoluce, která ukončila vládu komunistického režimu. V celé republice se u této příležitosti konalo mnoho vzpomínkových a kulturních akcí. Dění zejména z centra Prahy, kde se před 30 lety děly ty nejdůležitější události jste mohli sledovat v online reportáži.

V Národním muzeu se v něděli krátce po desáté hodině dopoledne sešli vedoucí představitelé států střední Evropy, aby pronesli své projevy k 30. výročí Dne boje za svobodu a demokracii. Vedle českého premiéra Andreje Babiše (ANO) vystoupili slovenský premiér Peter Pellegrini, polský premiér Mateusz Morawiecki, předseda německého spolkového sněmu Wolfgang Schaüble, maďarský premiér Viktor Orbán a saský premiér Michael Kretschmer. Vyjádřili se k událostem před 30 lety i k dalšímu vývoji v Česku a střední Evropě.

Na Václavském náměstí začal asi v pět hodin večer Koncert pro budoucnost 2019. Organizátoři odpoledne radilí lidem, aby již nechodili na Národní třídu, která byla zaplněná k prasknutí. Na Národní třídu dorazilo podle policie na 40 tisíc lidí, podobný počet byl na Václavském náměstí.

Sametový průvod, který vyšel o půl třetí odpoledne z Albertova a měl kopírovat trasu protestního průvodu z roku 1989, dorazil krátce před pátou odpoledne na náplavku u Masarykova nábřeží, kde se odehrál závěrečný pietní akt. Průvod provázely desítky policistů. Zůčastnilo se jej asi osm až deset tisíc lidí.

Rekonstrukce sametového průvodu: 

Výročí 17. listopadu 1989:

Podívejte se, jak byla Národní třída zaplněná kolem druhé hodiny odpoledne:

Na Národní třídu přišel v neděli zapálit svíčku i Václav Klaus mladší, který se v listopadu 1989 demonstrace zúčastnil. Dav na něj ale pokřikoval hesla jako "Hanba!" a "Populista!". "Že vás hanba nefackuje," pronesl k nim Klaus mladší.

  

Jen v Praze organizátoři ohlásili více než dvacet akcí. Po celý den byla uzavřená Národní třída, kam směřovali politici i veřejnost. V rámci Festivalu svobody se konaly koncerty, brunch i světelné projekce.

Andrej Babiš položil květinu a zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno v doporovodu ministrů za ANO: 

Prahou procházel satirický karnevalový průvod Sametové posvícení, zájemci si mohli prohlédnout a poslechnout různé výstavy a přednášky, některé státní budovy snížily vstupné, případně otevřely své brány zadarmo.

Paměť národa naplánovala velkoformátové projekce, které promítala na domy na Národní třídě v Praze. Projekce a světelná instalace běžely v 17:00 a v 18:45, poslední začala ve 20:00. Podívejte se na ukázku:

Studenti už tradičně uctili památku 17. listopadu na Albertově. V devět hodin se sešli u Hlávkovy koleje, kde zavzpomínali na oběť protinacistické demonstrace v roce 1939 Jana Opletala. Odtud vyrazil průvod na Albertov.

Související obsah

Už v sobotu se na Letenské pláni sešlo 250 tisíc lidí, kteří protestovali proti premiérovi Andreji Babišovi. O demonstraci si můžete přečíst zde.

Události spojené s 30. výročím 17. listopadu 1989 můžete sledovat na TN.cz, ale také v průběhu celého dne v mimořádných zpravodajských relacích na TV Nova.

Podívejte se na video s anketu k 17. listopadu:

17. listopad očima pražských strážníků:

Přímé přenosy z Národní třídy a Václavského náměstí:

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru trajektu na Filipínách zahynulo nejméně 7 lidí

Nejméně sedm lidí přišlo o život při pondělním požáru trajektu Mercraft 2 na Filipínách, který převážel 124 lidí včetně posádky z ostrova Polillo do Realu v provincii Quezon, informuje agentura AFP. Fotografie sdílené pobřežní stráží ukazovaly, jak se z lodi zachvácené požárem. Doposud bylo zachráněno na 120 lidí, po zbytku pasažérů pátrá pobřežní stráž. K neštěstí došlo asi 7 kilometrů od přístavu.

Píše se na Deník.cz