Život v Evropě

Moravští absolventi jsou na tom nejlíp z celé EU! Překonali i Němce

Moravští absolventi jsou na tom nejlíp z celé EU! Překonali i Němce
Zdroj: Getty Images

Absolventi v Česku bez problémů najdou práci, na Moravě to mají dokonce nejjednodušší z celé EU. Naopak nejhůře zaměstnání shánějí lidé po škole v Řecku a některých regionech Itálie včetně Sicílie.

Češi se dostali na první místo žebříčku, který sleduje uplatnění lidí po studiu na trhu práce. V roce 2018 našlo zaměstnání 96,8 procenta absolventů v regionu, který Eurostat nazývá Střední Morava. Zahrnuje Olomoucký a Zlínský kraj.

"To znamená, že bezmála 97 procent lidí ve věku 15 až 34 let, kteří vzdělání dokončili před třemi a méně lety, mělo v loňském roce (v těchto krajích - pozn. red.) zaměstnání," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.

Na druhé místo se s 96,1 procenty dostalo německé Dolní Bavorsko, kde ze všech zemí EU nejsnáze shánějí práci čerství absolventi. S 94,3 procenty pak následuje další český region - Jihozápad, který tvoří Plzeňský a Jihočeský kraj.

Naopak nejhůře práci hledají absolventi v řeckém regionu Západní Makedonie (24,3 procenta) a italských regionech Sicílie (24,5 procenta) a Kalábrie (27,5 procenta). Údaj za celé Česko pak hovoří o 88 procentech zaměstnaných absolventů.

 

Související obsah

Podle Kovandy panuje na trhu práce v Česku nejlepší situace v novodobé historii. "Zaměstnanost narůstá, ruku v ruce s tím, jak pokračuje období prosperity ČR," dodal ekonom. Nezaměstnanost v říjnu byla nejnižší za posledních 23 let, činila 2,6 procenta.

Ukazuje se, že poptávka roste nejen po řemeslnících a pracovnících s nízkou kvalifikací, ale i po vysokoškolácích. "Částečně to rozporuje poměrně široce zažité přesvědčení, že česká ekonomika stále vykazuje silné rysy takzvané montovny," doplnil Kovanda.

Bizarních humanitních oborů přibývá, řemeslníků je stále méně. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz