Izrael

USA změnily názor! Židovské osady v Palestině nevadí, oznámil Washington

Spojené státy už nepovažují izraelské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu za nelegální. Zásadně tak promluvily do půl století trvajícího sporu mezi Židy a Palestinci. Většina mezinárodního společenství osady považuje za proti právní.

Zatímco Izrael slaví, Palestinci cítí křivdu. Spojené státy se jasně postavily za Izrael v rozporu s většinou světa. Americký ministr zahraničí zásadní obrat velmoci v postoji ke sporným osadám oznámil ve Washingtonu.

"Zakládání osad Izraelem na západním břehu Jordánu není samo o sobě v rozporu s mezinárodním právem," prohlásil americký ministr zahraničí Mark Pompeo.

Zbytek světa i rezoluce OSN to přitom vidím jinak. Izrael osady v různých obdobích zakládal od šestidenní války v roce 1967, od kdy Západní břeh Jordánu okupuje.

Související obsah

Podle kritiků americké politiky na blízkém východě tak Spojené státy dali zelenou k výstavbě dalších osad. Podle posledních údajů v nich žije více než 650 tisíc lidí. Nejvíce právě na Západním břehu Jordánu.

Osady byly v minulosti častokrát rozbuškou násilných střetů mezi Palestinci a izraelskými bezpečnostními složkami.

pan, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz