Rakovina

Opalování a solária: Můžou být blahodárné, ale i fatálně nebezpečné

Opalování a solária: Můžou být blahodárné, ale i fatálně nebezpečné
Zdroj: Getty Images

Když slunce vykoukne zpoza mraků, pozvedne to náladu většině z nás. Sluneční paprsky ale mohou být bohužel i zákeřné.

Na pozoru by se měli mít především lidé se světlou pletí, jež se snadno spálí, ale i ti, kteří mají po těle rozeseto mnoho znamének nepravidelných tvarů. Nejenom v létě je třeba věnovat péči o kůži pozornost.

Sluneční světlo má bezpochyby řadu blahodárných účinků a v žádném případě bychom se mu neměli trvale vyhýbat. Jen díky slunečnímu záření jsme schopni si v kůži vytvořit vitamín D, který pomáhá ke stavbě zdravých a silných kostí. Většině z nás dokáže také zvednout náladu a některé zdroje uvádějí, že dokonce pomáhá zmírňovat různé symptomy premenstruačního syndromu.

UV záření, které slunce vydává, však může způsobovat rakovinu. Což je důvod, proč bychom měli pobyt na slunci omezit zejména v době, kdy nejvíc pálí, tedy kolem poledne. Ať už jsme pak jeho paprskům vystaveni v jakoukoliv denní hodinu, části těla, které nekryje oblečení, je vhodné namazat ochranným krémem s UV faktorem. Bez rizika není ani návštěva solária.

Zpozornět bychom měli ve chvíli, kdy objevíme znaménko, které není pevně ohraničeno nebo je barevně asymetrické. Návštěvu dermatologa není radno odkládat, ani když vaše stávající znaménko změní tvar – ať už se zvětší, nebo zmenší. Podezřelé znaménko odborník dermatochirurgicky odstraní a podrobí ho histologickému vyšetření.

Související obsah

Kožních nádorů existuje několik druhů. Nejčastější a zároveň nejlépe léčitelnou formou rakoviny kůže je bazaliom. O něco nebezpečnější je spinaliom, protože roste rychleji a má tendenci vytvářet metastázy. Nejagresivnější formou je melanom, který metastázuje do kůže, lymfatických uzlin i do vnitřních orgánů. Jeho léčitelnost je v pokročilých stadiích velmi obtížná. Poslední dobou se však ukazuje, že v jeho léčbě může velmi dobře fungovat imunoterapie. Ta dokáže nastartovat imunitu pacienta tak, že dokáže proti zhoubnému bujení sama bojovat.
 

red, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz