Domácí

Duka u soudu pohořel. Znásilnění muslimky Ježíšem divadlu prošlo

Krajský soud v Brně dnes zamítl odvolání kardinála Dominika Duky proti zamítnutí žaloby na Centrum experimentálního divadla (CED) a Národní divadlo v Brně. Po nich požadoval omluvu za zásah do osobnostních práv a práva na vyznání.

Rozsudek, který stanovil brněnský soud, je dnešním dnem pravomocný.

Kardinál Duka podal žalobu na režiséra Olivera Frljiče kvůli uvedení her Prokletí a Naše násilí a vaše násilí na přehlídce Divadelní svět v květnu roku 2018.

Související obsah

Ačkoli autoři hry uvádí, že šlo o alegorii, kardinál se cítil hluboce uražen způsobem, jakým byly v hrách zobrazovány křesťanské osobnosti a symboly a vadila mu i přílišná obscénnost. Inscenace v době svého uvedení vyvolaly smršť negativních reakcí.

Související obsah

Duka se svým zástupcem poukazovali hlavně na pasáž, kde herec představující Ježíše předstírá znásilnění muslimské ženy. Jen náznak toho, že by Ježíš mohl spáchat tak odporný čin, je dle jejich slov zásahem do práv na svobodu vyznání a svědomí.

"Chceme společnost, kde jsou tolerovány urážky? Já ji nechci a pan kardinál také ne. A proto tady jsme," uvedl u soudu Ronald Němec.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Do Česka zavítal tchajwanský ministr, Čína protestuje

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se ve středu setkal s tchajwanským ministrem Josephem Wu. Jednali o obchodní spolupráci a o kybernetické bezpečnosti. Setkání kritizovala Čína. "Podstata a vlivy takového jednání jsou neblahé. Čínská strana to silně odsuzuje a vyjadřuje rozhodný nesouhlas a učiní legitimní a nezbytné kroky," uvedla v prohlášení čínská ambasáda.

Krátká zpráva

Policie prověřuje lidi okolo prezidenta Zemana

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřuje lidi z okolí prezidenta Miloše Zemana, zda se nedopustili neposkytnutí pomoci a padělání a přisvojení pravomoci úřední osoby. Informaci přinesl portál Aktuálně.cz.

Píše se na Deník.cz