Liberecký kraj

Výbuch kyseliny má první oběť! Zasažené sanitky jsou mimo provoz

Vyšetřování případu exploze kyseliny sírové v areálu firmy Purum v Hamru na Jezeře pokračuje. Zraněním utrpěným při výbuchu dnes podlehl jeden z hospitalizovaných pacientů. Vyšetřovatelé vyslýchají první svědky, kteří už jsou schopní o neštěstí mluvit. V noci na dnešek armádní chemici odmořovali kontaminované sanity zdravotní záchranné služby a televize NOVA má z této akce exkluzívní záznam.

Šest sanitních vozů, které vjely do mraku výparů kyseliny sírové, stojí zaparkovaných přímo v areálu elitních armádních specialistů - libereckých chemiků. Už samotný převoz vozů byl složitý.

"Jely týmy, který byly v ochranných oblecích, používaly na to i masky, aby nebyly kontaminovaný," popsal mluvčí zdravotní záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev.

Chemici pracují na dekontaminaci všech zasažených vozidel. "Zároveň provádíme odběr vzorků," doplnil Robert Dolozim z 31. pluku radiační chemické a biologické ochrany.

  

Armáda vyčlenila na dekontaminaci aut desetičlenný tým. Ten na vozech pracoval až pozdě do noci.

Související obsah

Zachraňují se drahé přístroje, potahy, celý interiér vozu. "Je toho opravdu hodně, je to spousta drobnýho materiálu, kterej se těžko dekontaminuje. Je to taková mravenčí práce," řekl velitel osádky dekontaminace bojové techniky Jan Borůvka. Co nepůjde zachránit, bude muset na likvidaci do spalovny.

U výslechu je aktuálně člověk, který byl v době chemické reakce v areálu firmy a podle informací TV NOVA se významně podílel na záchraně poleptaných lidí. Policie už vyslýchá první svědky.

Chemická reakce poranila 8 zaměstnanců firmy. Zraněno bylo i dalších 10 záchranářů. "Pociťovali pálení očí, škrábání v krku, obtíže při polykání," popsal mluvčí záchranky. V tuto chvíli jsou v domácím ošetřování, zítra jim bude poskytnuta psychologická pomoc.

Muž, který byl po výbuchu hospitalizován, dnes v nemocnici na následky zranění zemřel. Druhý vážně zraněný byl ve středu z nemocnice propuštěn.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz