Zahraničí

Obří skandál prince Andrewa otřásá Británií! Omluvte se Dianě, hlásí lidé

Obří skandál prince Andrewa otřásá Británií! Omluvte se Dianě, hlásí lidé
Zdroj: Profimedia

Před pár dny se rozhodl princ Andrew odejít z veřejného života a stáhnout se do ústraní. Neustál své veřejné prohlášení v britské televizi BBC, kde se snažil vysvětlit vztahy se zesnulým podnikatelem Jeffreym Epsteinem. Ten byl obviněný ze sexuálního zneužívání několika dívek. A jednu z nich měl poskytnout také samotnému princi. Případ řeší celá Británie. Někteří požadují, aby královská rodina Andrewa zbavila jeho titulu. Naopak omluvit by se měla princezně Dianě. Té totiž rodina v roce 1995 titul odebrala a ještě ji donutila k rozvodu.

Miliardář Jeffrey Epstein skončil v letošním roce ve vazbě. Čelil obvinění ze zneužívání nezletilých dívek a také kuplířství. V sobotu 10. srpna ho však dozorci našli mrtvého v jeho cele. Finančník se přátelil s velmi vlivnými lidmi včetně britského prince Andrewa. Ten si měl prý od Epsteina "půjčit" nezletilou dívku a mít sní několikrát sexuální styk. Buckinghamský palác po celou dobu nařčení odmítá.

Princ Andrew se snažil všechno vyvrátit a komunikoval skrze palác. V sobotu se rozhodl vystoupit v televizi BBC, aby vše uvedl na pravou míru. Chtěl také vysvětlit vztah s Epsteinem. Bohužel se mu to podle britských médií nepodařilo. "Během několika posledních dnů mi bylo jasné, že okolnosti spojené s mým bývalým družením s Jeffrey Epsteinem se staly hlavním narušením práce mé rodiny a hodnotné práce probíhající v mnoha organizacích a charitativních organizacích, na které jsem hrdý," napsal vévoda z Yorku v oficiálním prohlášení.

Nakonec se rozhodl odejít do ústraní. "Proto jsem se zeptal Jejího veličenstva, jestli se mohu v dohledné budoucnosti vzdát veřejných povinností a ona dala svolení. I nadále jednoznačně lituji mého špatně posuzovaného vztahu s Jeffrey Epsteinem. Jeho sebevražda zanechala mnoho nezodpovězených otázek, zejména pro oběti a já hluboce sympatizuji s každým, kdo tím byl zasažen a chce nějakou formu uzavření," dodal princ.

Skandál má prý dopad také na jeho dcery – Beatrice a Evženii. Přesto se obě rozhodly pokračovat ve svých povinnostech. Ani jedna z nich nemá v plánu následovat svého otce. "Princezny každý rok provádějí na požádání malý počet královských závazků a budou v tom pokračovat," citoval deník Dailymail mluvčího Buckinghamského paláce.

Britové kauzou žijí každý den a dokonce ji srovnávají s dobou princezny Diany. Například v roce 1995 také podstoupila rozhovor pro BBC. V něm potvrdila poměr s Jamesem Hewittem. Dále také mluvila i o svém manželství s princem Charlesem. Tehdy královna Alžběta II. napsala Dianě, aby se s jejím synem rozvedla. Byl jí také odebrán titul Její královská výsost. Po rozvodu se jí mohlo říkat jen Diana, princezna z Walesu.

Nemohla používat řadu královských privilegií, a to například cestování zadarmo, zajištění bezpečnosti nebo využívání personálu. Tehdy se čtrnáctiletý princ William maminky zastával. Dal jí i slib. "Neboj se mami, jednoho dne ti titul vrátím, až budu král," řekl prý William Dianě, uvedl Dailymail. Bohužel tuto šanci nikdy nedostane.

Související obsah

A někteří Britové se ptají, jak je možné, že si titul princ Andrew může nechat. Přitom princezně Dianě ho královna sebrala. Lidé proto žádají královskou rodinu, aby se dodateně princezně za všechno omluvila. 

Podívejte se na reportáž o skandálu prince Andrewa z Televizních novin:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz