Domácí

TOP 09 povede Pekarová Adamová. Pospíšil nebude ani místopředsedou

TOP 09 si vybrala svého nového předsedu, který nahradí končícího Jiřího Pospíšila. Ten stranu vedl dva roky. Lídrem strany se stala Markéta Pekarová Adamová. Prvním místopředsedou byl zvolen Tomáš Czernin.

Pro Adamovou nakonec hlasovalo 96 delegátů, Czernin, jehož chtěl za předsedu i šéf poslanců a nejvýraznější postava strany posledních let Miroslav Kalousek, dostal 81 hlasů. Jiří Pospíšil, který vedl stranu do současnosti, se ucházel o post řadového místopředsedy, ale neustpěl, stejně jako Marek Ženíšek. Místopředsedy se stali Lukáš Otys, Jan Jakob, Herbert Pavera a Vlastimil Válek.

Nové vedení TOP 09:

Projevy obou kandidátů na předsedu strany zahájil Czernin. "Naše strana nevzkvétá, cítím, že poslední dobou přešlapujeme na místě…nedaří se nám z opozice prosazovat náš dobrý program, máme pocit, že naše práce nemá cenu, že nám lidé už nenaslouchají…přesto jsem přesvědčený, že máme skvělý program. Program pro celý život člověka, pro celou zemi," řekl Czernin.

Dále také uvedl důležité úkoly strany jako je ochrana klimatu a přírodních zdrojů, garantování bezpečí, ochrana demokracie a lidských práv. Dále také vzdělání, podpora podnikatelů a výzkumu a vědy. 

Související obsah

Markéta Pekarová Adamová nejdříve poděkovala všem členům za to, co pro TOP 09 dělají. "Je to třicet let od chvíle, kdy jsme znovu nabyli svobodu a demokracii pro naši zemi…tehdejší společnost netápala a věděla, čeho chce dosáhnout…od té doby ale Česká republika zlenivěla, hlavně v tom, že si přestala klást vyšší mety a vyšší cíle. Přešlapujeme na místě a přitom vize a cíle jsou v odpovědné politice nesmírně důležité," uvedla Adamová.

Podle ní je nejdůležitější připojení k eurozóně. Dále také vzdělání, ochrana životních zdrojů, podpora podnikatelů. Základem politiky TOP 09 by měla být také komunikace s lidmi v celé České republice. 

Podívejte se na rozhovor s Pekarovou Adamovou v Televizních novinách:

Adamové k její funkci pogratulovala řada politiků. "Mám velkou radost, že v čele parlamentní strany je konečně zase žena. Sám ženy v politice dlouhodobě podporuji. S Hanou Kordovou Marvanovou jsme uspěli v komunálních volbách v Praze, Markéta Pekarová Adamová je nyní předsedkyní TOP 09," napsal na twitteru Jiří Pospíšil.

"Gratuluji Markétě ke zvolení předsedkyní TOP 09. Věřím, že spolupráce našich stran v PS a Senátu bude pokračovat stejně tak úspěšně, jako v minulých letech," pogratuloval Petr Fiala (ODS).

Přidal se také Ivan Bartoš (Piráti). "Spolu s manželkou Lydií gratuluji paní Markétě Pekarové Adamové ke zvolení do funkce předsedkyně a přeji hodně sil v budoucí politické práci," uvedl Bartoš.

Související obsah

První den svůj projev před členy přednesl čestný předseda Karel Schwarzenberg. Členy strany vyzval, aby budoucím generacím zajistili dobré podmínky pro žití. "Braňte to prosím a jděte do práce," řekl Schwarzenberg. Poté také popřál hodně štěstí oběma kandidátům. Podporu slíbil kterémukoliv z nich, kdo ve volbě uspěje. "Vyslovuji mu podporu, dokud jsem, dědek, toho schopen," dodal s úsměvem.

Jiří Pospíšil zase zhodnotil své působení ve funkci předsedy. "Jsem velmi dojat, že tu dnes mohu stát a že mohu říci, že mi bylo velkou ctí vést dva roky TOP 09. Z mého pohledu byly tyto dva roky úspěšné. Dnes budeme rekapitulovat dva roky TOP 09 od minulého sněmu, který proběhl na tomto místě," uvedl ve svém projevu. 

 

Připomeňte si první den sněmu v reportáži z Televizních novin:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz