Domácí

Češi mají jasno! Havel byl nejlepším prezidentem, Zeman moc nezazářil

Češi mají jasno! Havel byl nejlepším prezidentem, Zeman moc nezazářil
Zdroj: Profimedia

Nejlepším českým prezidentem po roce 1989 byl Václav Havel, ukázaly výsledky dlouhodobého průzkumu mezi Čechy. Na druhém místě se umístil Václav Klaus a na posledním současná hlava státu Miloš Zeman. Ten v hodnocení dostal horší trojku. Mnoho lidí ale pozitivně vnímá to, jak využívá prezidentské pravomoce.

Průzkum prováděla výzkumná agentura STEM/MARK mezi českou populací starší 18 let. U Václava Havla, který z hodnocení vyšel jako nejlepší porevoluční prezident, panuje shoda více než poloviny lidí. Z průzkumu ale také vyplývá, že se tento názor liší podle věku a nejvyššího dokončeného vzdělání.

Výsledky totiž ukazují, že lidé bez maturity považují častěji za nejlepšího prezidenta Miloše Zemana než lidé s maturitou nebo s vyšším vzděláním. U těch naopak výrazně převažuje názor, je nejlepším prezidentem byl Havel.

Hodnocení českých prezidentů

 

Havel zároveň boduje u mladých lidí, kteří ho oceňují především za jeho humanitní odkaz. Poměrně překvapivým zjištěním ale bylo, že Havla ohodnotil jako nejlepšího prezidenta i každý čtvrtý volič Miloše Zemana.

Václav Klaus, který z průzkumu vyšel jako druhý nejlepší prezident, byl hodnocený vyrovnaně napříč generacemi a sociálními vrstvami. Miloš Zeman v celkovém průměrném hodnocení dostal horší trojku. Pozitivně ho lidé vnímají především za využívání prezidentských pravomocí.

Výsledky hodnocení prezidenta Miloše Zemana

Lepší známku získal i za zájem o problémy občanů, což může být spojené především s jeho pravidelnými výjezdy do krajů. O něco hůž dopadlo hodnocení jeho reprezentace a obhajoby českých zájmů v zahraničí, řešení sporů na české politické scéně a způsobu vystupování na veřejnosti.

Celkově zabodoval zejména u lidí starších 60 let, bez maturity a z moravských oblastí. Fandí mu také mnoho lidí, kteří vnímají prezidentský úřad jako důležitý a přejí si, aby pravomoci prezidenta posílily. Dokonce i pětina jeho odpůrců ho ohodnotila pozitivně za využívání prezidentských pravomocí.

Související obsah

Naopak desetina jeho voličů vnímá negativně jeho vystupování a řešení sporů v české politice. Výzkum v podstatě ukázal, že propast mezi odpůrci a příznivci Miloše Zemana není nepřekonatelná a může mezi nimi nastat i shoda. Otázkou tedy je, zda se během příštích let dokáže objevit osobnost, která by dokázala oba tyto tábory spojit.

Výzkum probíhal kombinací telefonického a online dotazování. Zúčastnilo se ho 820 lidí ve věku 18 a více let.


Jak byste hlasovali vy? Zapojte se do naší ankety na facebooku:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz