Domácí

Kontroloři odhalili v účení závěrce ministerstva kultury chyby za 2,7 miliardy

Kontroloři zjistili v účetní uzávěrce Ministerstva kultury ČR za rok 2018 chyby za 2,7 miliardy korun a v údajích pro hodnocení plnění státního rozpočtu za 0,8 miliardy korun.

Závěrečný účet, účetní uzávěrka a výkaz pro hodnocení plnění státního rozpočtu jsou opěrné pilíře pro "skládání účtů". Veřejnost díky nim získává ucelené informace o hospodaření a celkové činnosti ministerstev.

"Takové informace by přirozeně měly být základním prvkem zdravého finančního řízení. A to se týká i jejich monitorování,“ uvedla členka Národního kontrolního úřadu (NKÚ) Jaromíra Steidlová.

Ta vedla kontrolu, která odhalila pochybení Ministerstva kultury ČR (MK) ve dvou ze tří těchto opěrných bodů. V účetní závěrce za rok 2018 se významné chyby týkaly její přílohy. Kontroloři je vyčíslili na 2,7 miliardy korun. Vznikly zejména tím, že MK vůbec nevykázalo existující podmíněné závazky vyplývající z již vydaných rozhodnutí o poskytnutí národních dotací.

Další významné nesprávnosti kontroloři zjistili v údajích pro hodnocení plnění státního rozpočtu za rok 2018. "Týkaly se nesprávného vykázání výdajů poskytnutých příspěvkovým organizacím. V údajích pro hodnocení plnění státního rozpočtu tak byly zjištěny chyby za 0,8 miliardy korun. MK totiž výdaje na rekonstrukci hlavní budovy Národního muzea a na rekonstrukci historické a provozní budovy Státní opery nevykázalo jako výdaje na zachování a obnovu kulturní památky, ale jako výdaje na běžnou činnost těchto institucí," vysvětluje NKÚ.

Související obsah

Kontroloři také zjistili, že některé kontrolní systémy ministerstva nezafungovaly, v praxi nezajistily spolehlivost informací v účetní závěrce v celém jejím rozsahu. "MK dále porušilo rozpočtovou kázeň, když zaplatilo přes 108 tisíc korun za vzdělávání jednoho zaměstnance na základě neúčinné smlouvy. Ministerstvo totiž zaplatilo ještě předtím, než zveřejnilo tuto smlouvu v registru smluv," doplnil NKÚ.
 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz