Slovensko

Pojišťovna váhala s proplacením léčby rakoviny, Katarína se nedočkala

Třiatřicetiletá Slovenka Katarína bojovala s rakovinou. Její příběh vyvolal na Slovensku vlnu emocí, protože jí pojišťovna odmítla proplatit léčbu. Lidé mladé ženě posílali peníze na účet, aby mohla všechny náklady financovat sama. Katarína ale vážné nemoci v neděli podlehla.

Katarína bojovala o život od roku 2018. Přes rok ji silně bolel žaludek, lékaři dlouhou dobu nemohli zjistit příčinu, pak ale našli velký nádor. "Řekli mi, že mám nádor na ledvině," popsala Katarína. "Do dvou týdnů mě operovali. Při operaci jsem přišla o ledvinu s nadledvinkami, slezinu a tři lymfatické uzliny," dodala.

V průběhu týdnů se jí vytvořily metastázy v lymfě, kostech, plicích, játrech a krku. Lékařka Kataríně navrhla imunoterapii, kterou jí pojišťovna neschválila. "Chci žít, ještě se necítím na to, abych nežila," popsala v dojemném rozhovoru Katarína, podle které jí pojišťovna v podstatě řekla "zemři".

Související obsah

Jedna dávka léku stála čtyři tisíce eur, v přepočtu zhruba 100 tisíc korun. První jí zaplatili rodiče, na druhou se měli složit příbuzní. Katarína bojovala s časem, protože nemoc rychle postupovala. Mladé ženě tak začali posílat peníze cizí lidé, aby mohla pokračovat v léčbě. "Poslali mi třeba jen euro a omlouvali se, že nemohou více," řekla se slzami v očích.

Požadované imunoterapiutikum ministerstvo zdravotnictví sice zařadilo mezi běžně proplácené léky již před rokem, ovšem pro jiný typ rakoviny. Pojišťovna ovšem může udělat výjimku a lék proplatit i Kataríně, o což přesně se svou ošetřující lékařkou zažádala.


Pojišťovna však jejich požadavek napoprvé zamítla, zkusily se tedy odvolat, ale nastalo dlouhé čekání na nové vyjádření, které se nakonec stalo Kataríně osudným.

„Pojištěnka mohla mít odpověď na otázku, zda jí pojišťovna léčbu schválí, pokud by ošetřující lékařka dodala pojišťovně včas všechnu potřebnou dokumentaci. Zákon totiž mluví jednoznačně, a ošetřující lékařka měla vědět, že musí požádat MZ SR o povolení na použití registrovaného léku na neregistrovanou indikaci. Kromě toho je nevyhnutelné, aby součástí žádosti o úhradu léku byly zejména podklady, které prokazují účinnost léčby v požadované terapeutické linii," zní stanovisko Všeobecné zdravotní pojišťovny, proč napoprvé nemohla požadavek na lék schválit, respektive se nekompletní žádostí nemohla ani zabývat. Odmítá tak jakékoli pokusy o přenášení odpovědnosti za vzniklou situaci na její bedra.

Pojišťovna později po doplnění všech potřebných podkladů souhlasila s úhradou nákladné léčby. "Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) schválila žádost o úhradu léku Keytruda pro svou vážně nemocnou klientku," zveřejnila Katarína prohlášení na sociální síti. Pomoc ale přišla pozdě a mladá žena v neděli vážné nemoci podlehla.

Rozhovor s Katarínou najdete v přiložené reportáži. 

TN.cz

K tématu Slovensko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz