Potrat

Denisu poslali do vězení těhotnou! Hodila jsem plod do záchodu, tvrdí

Denisu poslali do vězení těhotnou! Hodila jsem plod do záchodu, tvrdí
Zdroj: Getty Images

Matka čtyř dětí musela nastoupit do výkonu trestu kvůli pokusu o podvod, i když byla v 10. týdnu těhotenství. Žena následně ve vězení potratila a podle svých slov musela spláchnout plod do toalety. Z celé události má veliké trauma a požádala o pomoc Spolek Šalamoun. Zástupci spolku poukazují na údajné pochybení soudce a požádali o přezkoumání případu ministryni spravedlnosti Marii Benešovou.

"Paní Denisa K. je poprvé ve výkonu trestu za ekonomický trestný čin ve stadiu pokusu. 21. 2. 2019, kdy byla zadržena a dodána do výkonu trestu, byla prokazatelně gravidní v 1. trimestru," popsal v dopise Spolek Šalamoun. "Advokát podal dne 21. 2. 2019 a následně žádost o okamžité přerušení výkonu trestu, adresovanou předsedovi senátu Krajského soudu v Brně Mgr. Danielu Plškovi. Obě tyto žádosti opakovaně urgoval," dodal spolek v dopise.

Soudce ale ženu z vězení prý nepropustil. "Denisu K. ponechal ve výkonu trestu v hrubém rozporu s ustanoveném trestního řádu. Dne 16. 3. 2019 na cele ve vězeňské nemocnici potratila," dodal spolek. Žena uvedla, že musela plod svého dítěte spláchnout do toalety. "Ve zdravotnické dokumentaci se záznam o likvidaci biologického materiálu ze strany vězeňské služby nenachází," popsal spolek.

Mluvčí vězeňské služby označila vyhození plodu do toalety za "spekulaci". "Tento případ mohu potvrdit. Ženě byla okamžitě poskytnuta odpovídající lékařská péče," řekla mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová a nechtěla případ více komentovat.

Denisa tvrdí, že po zadržení seděla několik hodin v cele bez oken a nedostala ani vodu. Opakovaně však prý tvrdila, že je těhotná. "Ženu jsme zadrželi a poté vydali do výkonu trestu, do kterého původně nenastoupila. Předali jsme ji vězeňské službě," popsal mluvčí policie Pavel Šváb, který také nemohl případ více komentovat.

Spolek Šalamoun se dožaduje trestu pro předsedu senátu Krajského soudu Daniela Plška. "Vážená paní ministryně, žádáme Vás, abyste s veškerou razancí celou situaci prověřila a následně využila své kárné pravomoci a podala na předsedu senátu Krajského soudu v Brně minimálně návrh na zahájení kárného řízení," uvedl spolek v dopise.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti soudu potvrdil, že ministryně dopis v pondělí obdržela. "Nejprve bude zaslán ke stanovisku na příslušný odbor. Obecně lze ze zákona soudci podle závažnosti kárného provinění uložit některé z následujících kárných opatření - důtku, nebo snížení platu až o 30 % na dobu nejvíce 1 roku a při opětovném kárném provinění, jehož se soudce dopustil v době před zahlazením kárného opatření, na dobu nejvíce 2 let, nebo odvolání z funkce předsedy senátu a odvolání z funkce soudce," popsal mluvčí Ministerstva spravedlnosti ČR Vladimír Řepka.

 

Související obsah

Mluvčí soudu zaslala TN.cz vyjádření k celému případu. "Odsouzená v minulosti žádala opakovaně prostřednictvím obhájce o odklad výkonu trestu odnětí svobody, a v této trestní věci, tak i v předchozích trestních věcech předkládala různá nepravdivá potvrzení ohledně svého zdravotního stavu, naposledy kopií průkazky pro těhotné vystavené před nástupem do výkonu trestu na jméno odsouzené, která podle dosavadního šetření soudu vůbec nebyla Fakultní nemocnicí Brno vystavena," popsala tisková mluvčí soudu Klára Belkovová.

"Vazební věznice dne 18. 3. 2019 soudu sdělila, že odsouzená již těhotná není, neboť u ní došlo ke spontánnímu potratu. Za této situace nepřichází v úvahu přerušit trest odnětí svobody," dodala mluvčí Belkovová. Přímo soudce Plšek se zatím k celé situaci nevyjádřil.

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz