Exploze

"Natekl mi obličej!" Záchranářka popsala zásah po výbuchu u Hamru

Po výbuchu ve firmě na likvidaci nebezpečných odpadů v Hamru na Jezeře zemřel jeden člověk, dalších sedmnáct lidí se zranilo. Mezi nimi i 10 záchranářů, kteří netušili, do jak nebezpečných míst vyrážejí. Jedna ze zraněných záchranářek teď pro televizi Nova popsala, co se na místě exploze minulé úterý dělo.

V areálu firmy Purum, která v Hamru na Jezeře likviduje nebezpečné odpady, došlo přesně před týdnem k nečekané chemické reakci. Nad místem se objevil mrak výparů, ten se naštěstí nerozšířil do okolních obcí. 

Chemická reakce poranila 8 zaměstnanců firmy. Jeden z nich nakonec v nemocnici zemřel. Zraněno bylo i 10 záchranářů, kteří na místo dorazili pomáhat. "Pociťovali pálení očí, škrábání v krku, obtíže při polykání," popsal mluvčí záchranky Michael Georgiev. 

Mezi nimi byla i Erika Přibylová, která je studentkou oboru záchranář na Technické univerzitě v Liberci. Shodou náhod to byl pro ní první ostrý zásah v životě. Zrovna v den výbuchu totiž nastoupila poprvé na praxi. 

"Když jsme dojeli na místo, šli jsme nejdříve na bezpečné místo, kde jsme čekali na svolení. Následně nám hasiči řekli, že je to bezpečné, ať tam jdeme. Když jsme na místo došli, mávali na nás zranění lidé," popsala zážitek slečna Erika. 

Související obsah

"Když jsme pomáhali pacientům, po chvilce nám začalo být všem špatně. Sucho v ústech, podlamovala se nám kolena a další příznaky. Pacienta jsme proto co nejrychleji nabrali a jeli jsme pryč z místa," prozradila s tím, že naprosto ztratila pojem o čase. 

Následně i záchranáři skončili na vyšetření v nemocnici. Po události se ale začal zdravotní stav studentky střídavě zhoršovat. "Začal mi otékat krk, takže jsem jela na kapačky. Další den byl pak v klidu, poté mi natekl celý obličej," dodala Erika.

Celý rozhovor se zraněnou záchranářkou najdete zde:

Podle hygieniků by mohlo jít o důsledek účinku sirovodíku, potvrdit to ale musí až toxikologické rozbory. Kdo je za explozi zodpovědný, tak stále není jasné.

Explozi v areálu firmy Purum v Hamru na Jezeře si můžete připomenou v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz