Vlk

Vlků přibývá. Nově jsou u Českého Krumlova i v Krušných horách

Na Českokrumlovsku - v místech, kde by to asi málokdo čekal, se pohybuje v lesích vlk. Potvrdil to záznam z fotopasti. Zřejmě se jedná o samotáře.

To, co lidé v okolí Kaplice na Českokrumlovsku tušili už pět let, je teď díky fotopasti definitivně potvrzené. V oblasti se objevil přísně chráněný vlk. Podle myslivců se pohybuje na území o rozloze pěti tisíc hektarů.

Podle odborníků se zřejmě jedná o vlka samotáře. Několik lidí ho dokonce prý už vidělo.

Vlci jsou na jihu Čech, především na Šumavě, pravidelně pozorováni od roku 2015. Před dvěma lety fotopasti prokázaly, že v centrální části pohoří žije dokonce celá smečka. S migrujícími vlky se člověk může vzácně setkat téměř po celém Česku.

Smečka se objevila i nedaleko Telče na Vysočině, tam ale chovatelům způsobila škody protože šelmy útočily na domácí zvířata.

Související obsah

Vlk je u nás přísně chráněný. Stát proto farmářům za škody, které vlci způsobí, vyplácí odškodnění. Farmáři mají nárok i na peníze na pořízení lepších plotů nebo pasteveckých psů.

V Česku podle odborníků žije až sedm vlčích smeček. První z nich zachytily fotopasti v okolí Máchova jezera. Dvě smečky se letos nově objevily i v Krušných horách a v Českosaském Švýcarsku. Další tři by měly být na hranicích Saska a Česka.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz