Domácí

Vlci se usazují na Vysočině. Odborníci varují chovatele v okolí!

Vlci se usazují na Vysočině. Odborníci varují chovatele v okolí!
Zdroj: Profimedia

Zdá se, že se vlci na Vysočině usazují trvale. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky proto doporučuje chovatelům hospodářských zvířat, aby svá stáda zejména na noc aktivně zabezpečovali. Chovatelé mohou získat na zabezpečení stád 100% dotaci.

Poprvé byl výskyt vlka na Vysočině prokázán v březnu 2017, od té doby počet pozorování těchto predátorů v různých částech kraje narůstá. Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky proto vyzvala chovatele hospodářských zvířat, aby zabezpečili svá stáda.

"Byla jen otázka času, kdy se na Vysočině vlci objeví, dokáží se pohybovat na velké vzdálenosti a mají tu pro svůj život vhodné podmínky. Zatím nemáme k dispozici přímé důkazy, nicméně to, že se v této oblasti vlk vyskytuje, je více než pravděpodobné. Chovatelům proto doporučujeme, aby svá hospodářská zvířata, zejména ovce, kozy či mladý skot, hlavně na noc řádně zabezpečili. Situaci intenzivně monitorujeme a zároveň jsme vděčni za informace o pozorování vlků od veřejnosti," sdělil Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Pro chovatele znamená zabezpečení stád další výdaje, naštěstí mohou získat i 100% dotaci z Operačního programu Životní prostředí.

Podle agentury zkušenosti z Německa ukazují, že správně nainstalovaný a udržovaný ohradník zajistí až 80% ochranu, společně s pasteveckým psem to pak může být až 95% ochrana před útokem vlka.

Související obsah

"Víme, že bez vstřícnosti místních lidí se vlk v naší krajině nemá šanci udržet. Rozumíme tomu, že zavádění ochranných opatření je pro mnohé chovatele komplikací. Zkušenosti z Německa ukazují, že v krajině je možno skloubit obojí – chov hospodářských zvířat i výskyt vlka. Právě proto jsme připravili Program péče o vlka, který se zaměřuje na řešení konfliktů spojených s návratem této šelmy do naší krajiny. Škodám je možné předcházet," vysvětlil Hlaváč.

Kromě podpory zabezpečení mohou chovatelé také v případě útoku vlka žádat o náhradu škod.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz