Hasiči

ZKAŽENÉ VÁNOCE: Pozor na chyby s adventním věncem, riskujete požár

ZKAŽENÉ VÁNOCE: Pozor na chyby s adventním věncem, riskujete požár
Zdroj: Getty Images

V neděli se v mnoha domácnostech rozhořela první svíce na adventním věnci. Připomíná nám tak nezadržitelně blížící se čas nejkrásnějších a nejkouzelnějších svátků v roce. Aby se tato rodinná pohoda a idyla nezměnila z minuty na minutu v neštěstí, ztráty na životech a majetku, je nutné, abychom dbali bezpečnostních rad a doporučení.

Není to jen dekorace?


Úplně nejdůležitější je zcela určitě výběr věnce. Pokud bude pouze okrasou na stole a nebudeme svíce na něm zapalovat, pak není čeho se obávat. Už sám výrobce je povinen na věnci uvést, zda je určen pouze k dekorativním účelům nebo zda svíce lze zapalovat.


Stužky dejte z dosahu ohně


U věnců, na kterých se svíce zapalují, je nezbytné, aby svíce byly umístěny na nehořlavé podložce či v nehořlavém kalíšku. V okolí svíčky také nesmí být žádný hořlavý materiál – tím jsou myšleny stuhy, ozdoby atd.


Průvan znamená nebezpečí


Důležitý je i výběr místa, kam věnec položíme. Měl by se nacházet na stabilním místě a pod věncem by měla být podložka z nehořlavého materiálu. "Zcela nevhodnými místy jsou taková, kde je průvan – například umístění u oken a v blízkosti záclon," varuje tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová.


Pozor na nábytek


Dalším nevhodným místem je umístění vedle sedací soupravy či jiných textilií. Věnec také nedáváme do poliček nebo skříní, protože zde hrozí rychlé přenesení ohně na nábytek a zařízení bytu.


S dětmi a psy riskujete


Zapálenou svíčku rozhodně nenecháváme bez dozoru, a to zejména ne v přítomnosti dětí nebo domácích zvířat. Svíčky také řádně zhasínáme a to vždy, když opouštíme domov nebo jdeme spát.

Související obsah


Pokud už by už k nějaké nešťastné události došlo a ve vaší domácnosti vypukl požár, je především důležité zachovat si chladnou hlavu a uvědomit si, že nejdůležitější je záchrana lidského života a až poté řešit materiální hodnoty.


Do hašení požáru malého rozsahu se zkuste pustit sami. I v těchto případech je ale důležité, abyste zohlednili vlastní bezpečnost. Je také nutné zabránit požáru v jeho dalším šíření. "Pokud se v hořícím bytě či domě nachází více lidí, je naší povinností je varovat a snažit se jim maximálně pomoci," doporučuje tisková mluvčí.


Riziko lze snížit i autonomními hlásiči požáru, jsou levné a efektivní a jejich instalace je opravdu velmi jednoduchá. V případě požáru vás dokážou velmi rychle vzbudit a na požár upozornit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz