Zahraničí

Nepište tolik emailů, škodí to klimatu stejně jako auta nebo letadla

Nepište tolik emailů, škodí to klimatu stejně jako auta nebo letadla
Zdroj: Getty Images

Rozesíláte s oblibou svým známým emailem řetězové dopisy, veselá videa či jen korektně odpovídáte s poděkováním na každý email? Poškozujete tím planetu.

S každým odeslaným emailem totiž zvyšujete svou uhlíkovou stopu, tedy negativní dopad, který jako jedinec na planetě zanecháváte. Alespoň to tvrdí nová studie britské energetické společnosti OVI, kterou zveřejnil The Guardian.


Podle této zprávy denně Britové odešlou více než 64 milionů zbytečných emailů, často právě sdílených vtipů, humorných videí nebo jen poděkování za obdrženou zprávu. Odborníci se domnívají, že kdyby každý dospělý v Británii poslal méně takových emailů, ušetřilo by se více než 16 433 tun uhlíku ročně. To je ekvivalent 81 125 letů do Madridu, nebo škod, které na silnici napáchá 3 334 naftových automobilů.

Související obsah


Jak může email ničit planetu? Je to jednoduché, když zprávu píšete, váš počítač spotřebovává elektrickou energie. Tu potřebuje i k odeslání zprávy a provozu internetového připojení. Nejhorší ale je, že takový email zůstává někde uložený v tzv. cloudu, a právě datová úložiště spotřebovávají obrovské množství energie.

Související obsah


„Nepřemýšlíme o tom, protože nevidíme kouř vycházející z našich počítačů, ale uhlíková stopa IT je obrovská a stále roste,“ uvedl pro TheGuardian Mike Berners-Lee, profesor Lancasterské univerzity a odborný garant výzkumu. Doporučuje zamyslet se nad každým emailem, který se chystáte odeslat. Pokud ho neodešlete, dokážete, že vám záleží na klimatu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz