Vesmírná stanice

Astronauti ve vesmíru měli problém! Oba záchody jim vypověděly službu

Na Mezinárodní vesmírné stanici řešili choulostivý problém. Nefungovala tam totiž jedna toaleta, druhá byla plná a nedařilo se ji vyprázdnit. NASA se astronautům snažila pomoci jiným způsobem, nakonec se jim ale podařilo záchod opravit.

S takovou záchodovou krizí astronauti při výcviku asi nepočítali. Vykonat potřebu na Mezinárodní vesmírné stanici chce běžně trochu cviku, teď ale posádka neměla kam jít. Odskočit si "někam ven" totiž nepřipadá v úvahu.

"Jak vidíte, je to docela malé, takže musíte mířit přesně. Být připravení vypustit věci správným směrem," popsala americká astronautka Suni Williamsová. 

Pro šestici astronautů jsou v jejich vesmírném domově k dispozici dvě toalety. Jedna v ruském modulu Zvezda a druhá v americké části Tranquility. Tu používají i astronauti Evropské agentury. Jenže ruská byla údajně plná a americká nefunkční.

Související obsah

"Když jsme hotovi, zavřeme pytlíček a zatlačíme ho do nádoby na pevný odpad," vysvětlila italská astronautka Samantha Cristoforettiová. 

Každá z toalet přitom vyšla na půl milionu korun. NASA pro astronauty našla jiné řešení. Trůnit mezitím mohli na záchodě v modulu Sojuz, který je zaparkovaný u stanice. Mezitím se čističku odpadních vod, kvůli níž toaleta nefungovala, podařilo opravit.

Zatímco moč prochází filtračním systémem a během osmi dní se recykluje na pitnou vodu, pevný odpad se ukládá do pytlíčků a pak se hromadně posílá k Zemi. Během cesty shoří v atmosféře.

Související obsah

S toaletou byl problém už minulý měsíc. Tehdy si k neobvyklému úkolu rukávy vyhrnoval současný velitel vesmírné stanice. Problém ale zřejmě nevyřešil.

Velitel Luca Parmitano z Evropské vesmírné agentury si musel nasadit instalatérský klobouk a nahradit hydraulické součástky v koupelně v modulu Tranquility.

Kdyby ale došlo na nejhorší, na palubě jsou k dispozici pleny, které astronauti používají při až osmihodinových výstupech do volného kosmu. Nemusejí tak nic zadržovat.

pan, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

V Praze stahují vakcínu od firmy Johnson & Johnson

Na pražském hlavním nádraží končí možnost nechat se naočkovat jednodávkovou vakcínou Janssen (Johnson & Johnson). Hlavní důvodem je to, že podle odborníků klesá její účinnost už po dvou měsících. Touto vakcínou bylo v Česku naočkováno téměř 400 000 lidí a ministerstvo zdravotnictví všem doporučuje přeočkování jinou vakcínou. V centru se nechávalo bez registrace naočkovat přibližně 600 lidí denně, teď sotva stovka. Od zítřka tak budou na místě aplikovat pouze vakcínu Spikevax (Moderna).

Píše se na Deník.cz