Vánoce

Vrkoč, polač, třezolka: Jak dobře znáte české Vánoce? KVÍZ

Vrkoč, polač, třezolka: Jak dobře znáte české Vánoce? KVÍZ
Zdroj: Getty Images

Stromeček, bramborový salát nebo zapálené svíčky na adventním věnci patří k tradičním českým Vánocům dnes. Donedávna se ale v některých regionech neobešly třeba bez polazu, vrkoče nebo třezolky.

Ozdobit stromeček a vystavit betlém v mnoha domácnostech ke správné sváteční atmosféře nestačí. Tuzemská vánoční tradice zná zvyklostních předmětů, které provázejí nejkrásnější svátky v roce, mnohem více. Chcete-li vědět, co je to vrkoč, ježek, třezolka, polaz nebo líto, můžete si je prohlédnout na tradiční pražské výstavě betlémů, které se se koná od 30. 11. 2019 do 2. 1. 2020 v Betlémské kapli. Letošní jubilejní 40. ročník samozřejmě představí i sbírku originálních betlémů a připomene různé zvyky spojené se slavnostním adventním a vánočním časem.

Zjistit, jak blízké jsou vám tradiční Vánoce, můžete ale i v našem kvízu. Odhalíte, co se skrývá za dnes již téměř zapomenutými názvy?

Související obsah

1. Co myslíte, že je polaz?


a) homole cukru, v dřívějších dobách velká vzácnost, kterou hospodyně dostávaly právě na Vánoce
b) ozdobená mechová koule, podle keltské tradice připomínající Slunce
c) dobroty, které pod stromeček dostávala hospodářská zvířata

2) Na obrázku je věc, které se říkalo třezolka. K čemu myslíte, že sloužila?

Zdroj: vanocnivystava.cz


a) Byla to past na myši.
b) Je to jednoduchá hračka.
c) Je to dávný způsob, jak vyrobit karamel.

3) Dnes vánoční stůl zdobí adventní věnec se zapálenými svícemi, dříve nesměl chybět vrkoč. Z čeho se vyráběl?


a) Z větví a svíček, podobně jako adventní věnec.
b) Nejmladší chlapci ho vyřezávali ze dřeva.
c) Pekl se z těsta na vánočku.

4. Tzv. líto jste mohli dostat nejen na Vánoce, ale i při koledě nebo na při mikulášské nadílce. Jak vypadalo?


a) byla to větvička ozdobená barevnými papírky nebo mašlemi
b) byl to jutový pytlík se sušeným ovocem
c) byla to dřevěná krabička plná kamínků a uhlíků

5. Na Vánoce se vyráběl také tzv. ježek, kterého zdobily větvičky jmelí nebo cesmíny. Jakou měl roli?


a) měl obstarat hojnost jídla na slavnostním stole
b) byl to symbol rašící úrody
c) měl zahnat zlé duchy

Správné odpovědi najdete na další stránce.

Správné odpovědi:

1 b
2 b
3 c
4 a
5 b


Polaz používali už staří Keltové, od nich tento zvyk převzali křesťané jako symbol zimního slunovratu. Polaz je symbol Slunce a jako Slunce i vypadal – byla to koule např. z mechu omotaného drátem, do níž se hustě zapichovalo množství špejlí, na nichž byly navlečené barevné papírky a sušené ovoce. Polaz se zavěšoval na provázku do světnice.

Zdroj: vanocnivystava.cz


Třezolka byla jedna z mála pohyblivých hraček v té době. Naši předkové vzali jablko, do něj zapíchli husí brko zbavené chmýří, ostrým nožem pak brko naštípali na slabé plátky a na jejich konce napíchli nabobtnalé kuličky hrachu. Jednotlivé proužky se tak ohnuly a při doteku se pohybovaly.

Zdroj: vanocnivystava.cz


Vrkoč je tradiční vánoční ozdoba stolu, předchůdce vánočního stromku. Dívka, která vrkoč pekla, ho dávala chlapci, který se jí líbil. Základem je pletenec na vánočku, do kterého jsou zapíchané 4 špejle. Na ty se navlékaly sušené švestky, křížaly z jablek a hrušek. Vršek vrkoče tvořilo jablko, do něhož byly konce špejlí zapíchnuté, které bylo také ozdobené např. větvičkami buxusu.

Zdroj: vanocnivystava.cz


Líto je větvička ozdobená barevnými papírky nebo mašlemi, která se dávala jako dárek. Velikonoční, vánoční, při koledě, při mikulášské nadílce…


Ježek vznikal jednoduše. Do jablka se zapíchaly špejle se sušeným ovocem a hlavně větvičky stále zelených rostlin, jako byl buxus, cesmína nebo jmelí. Naši předkové si tak přivolávali zeleň do domu, ježek byl symbolem rašící úrody. Symbol, jímž si naši předkové stahovali zeleň do příbytků, byla také tzv. zahrádka. Tvořila ji například čtyři ozdobenými špejlemi spojená jablka, do nichž byly zapíchané větvičky stálezelených keřů. I tu uvidíte na vánoční výstavě.

Nechte se nakonec ještě jednou pozvat na Vánoční výstavu v Betlémské kapli, tentokrát přímo slovy Blahoslava Lukavce, který je od roku 1992 jejím organizátorem.

Zdroj: vanocnivystava.cz

Na letošní jubilejní výstavě bychom rádi představili to nejzajímavější, co bylo na našich akcích k vidění v průběhu minulých čtyř desítek let. A věřte, že vybrat to nejlepší, nebylo vůbec jednoduché. Každý z těch krásných předmětů je důkazem, kolik je u nás zručných a umělecky nadaných lidí. Inspirací třeba pro domácí vánoční výzdobu jistě budou ozdoby z vosku, dřeva, dřevěných hoblin, vaty, skleněné foukané i korálkové, papírové, ozdoby z různých těst, ze slámy, přírodnin a plodů. Ovšem naše výstava je typická především originálními betlémy, za nimiž k nám každoročně míří návštěvníci ze všech koutů republiky i ze zahraničí. Betlémy jsou vytvořené z nejrozmanitějších materiálů a za použití nejrůznějších technik. Vybrali jsme pro vás třeba ty, které jsou typické pro určitou betlémářskou oblast – betlémy kralické, ústecko-orlické, příbramské, třebíčské… Ale najdete u nás třeba i skautský betlém,“ přibližuje náplň letošní výstavy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Vánoce

Důležité Události

Píše se na Deník.cz