Zahraničí

Nákupní šílenství Black Friday je tu v plné síle! Češi utratí 900 milionů

Po celém světě začalo nákupní šílenství v rámci akce Black Friday (Černý pátek), kdy prodejci zlevňují své zboží až o několik desítek procent. Na velké slevy lákají i české obchody. Tuzemští zákazníci utratí asi devět set milionů korun.

Stovky lidí zaplnily obchodní dům Macy´s v New Yorku ve Spojených státech. Slevové šílenství propuklo v plné síle.

Dnem, kdy obchody po celém světě nabízejí obrovské slevy, si Američané připomínají krach na newyorské burze v roce 1929, který zasáhl ekonomiku po celém světě. Fenomén si získal oblibu také v Evropě. Čeští zákazníci na Black Friday vytáhnou z peněženek zhruba 900 milionů korun. A nejen v Maďarsku řeší problém, že lidé nakupují vánoční dárky na úvěr.

"Problém s dlouhodobými půjčkami spočívá v tom, že úroková sazba se může změnit, čímž se změní i splátka," sdělil mluvčí Maďarské národní banky Istvan Binder.

Zatímco jedni se ze slev těší, jiní akci Black Friday kritizují. Řada českých i zahraničních celebrit se i letos rozhodla pro bojkot. Místo toho oslaví například takzvaný Buy Nothing Day, kdy naopak nekupují nic, nebo den dárcovství a dobrých skutků zvaný Giving Tuesday, který vychází na příští úterý.

Související obsah

Black Friday ve Spojených státech sklízí kritiku také kvůli násilí, které nákupní akce často provází. Spory mezi zákazníky o levné zboží mnohdy přerůstají v bitky a davové šílenství. Od roku 2006 při nákupech na Černý pátek zemřelo v USA 11 lidí, dalších 109 se zranilo.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz