Výročí 17. listopadu

Velký krok k demokracii! Poslanci vyškrtli vedoucí úlohu strany

Přesně před třiceti lety tehdejší Federální shromáždění Československé socialistické republiky vyškrtlo z ústavy článek o vedoucí úloze Komunistické strany. Tím oficiálně skončila totalita a vznikl i prostor pro volbu nového prezidenta. Na konci prosince roku 1989 se jím stal Václav Havel.

Ve středu 29. listopadu roku 1989 byl hlavní zprávou dne zásadní krok směrem k demokracii. "Federální shromáždění schválilo i ústavní zákon, kterým se mění Ústava Československé socialistické republiky. Vypouští se článek číslo čtyři o vedoucí úloze Komunistické strany Československa," informovala tehdy televize. 

Federální shromáždění v ten den také ustavuje parlamentní komisi, která má dohlížet na vyšetřování událostí ze sedmnáctého listopadu, kdy bezpečnostní složky brutálně zasáhly nejen proti studentům.

Rudé právo píše o tom, že do čtyř dnů by měla být sestavena nová vláda. Shodli se na tom zástupci výboru Národní fronty, vlády a Občanského fóra v čele s Václavem Havlem.

Související obsah

"Občanské fórum mělo výhodu, že se stalo takovou platformou pro všechny proudy opozice," popisuje historik Libor Svoboda. "V zahraničí se začalo psát Havel for prezident. Bylo zjevné, že najednou bude vystavován na úkony do politiky," vzpomíná bývalý disident Alexandr Vondra. 

Státní bezpečnost ale stále fungovala a její agenti dění v Československu dál bedlivě sledovali. Stále ještě prezident Husák ovšem nařizuje prominutí trestu disidentovi a bývalému mluvčímu Charty 77 Stanislavu Devátému. Ten se před uvězněním skrýval v Polsku.

pan, tn.cz / TV Nova

K tématu Výročí 17. listopadu

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz