Výročí 17. listopadu

Velký krok k demokracii! Poslanci vyškrtli vedoucí úlohu strany

Přesně před třiceti lety tehdejší Federální shromáždění Československé socialistické republiky vyškrtlo z ústavy článek o vedoucí úloze Komunistické strany. Tím oficiálně skončila totalita a vznikl i prostor pro volbu nového prezidenta. Na konci prosince roku 1989 se jím stal Václav Havel.

Ve středu 29. listopadu roku 1989 byl hlavní zprávou dne zásadní krok směrem k demokracii. "Federální shromáždění schválilo i ústavní zákon, kterým se mění Ústava Československé socialistické republiky. Vypouští se článek číslo čtyři o vedoucí úloze Komunistické strany Československa," informovala tehdy televize. 

Federální shromáždění v ten den také ustavuje parlamentní komisi, která má dohlížet na vyšetřování událostí ze sedmnáctého listopadu, kdy bezpečnostní složky brutálně zasáhly nejen proti studentům.

Rudé právo píše o tom, že do čtyř dnů by měla být sestavena nová vláda. Shodli se na tom zástupci výboru Národní fronty, vlády a Občanského fóra v čele s Václavem Havlem.

Související obsah

"Občanské fórum mělo výhodu, že se stalo takovou platformou pro všechny proudy opozice," popisuje historik Libor Svoboda. "V zahraničí se začalo psát Havel for prezident. Bylo zjevné, že najednou bude vystavován na úkony do politiky," vzpomíná bývalý disident Alexandr Vondra. 

Státní bezpečnost ale stále fungovala a její agenti dění v Československu dál bedlivě sledovali. Stále ještě prezident Husák ovšem nařizuje prominutí trestu disidentovi a bývalému mluvčímu Charty 77 Stanislavu Devátému. Ten se před uvězněním skrýval v Polsku.

pan, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Rakouský lékař, který amputoval nesprávnou nohu, dostal pokutu

Rakouský chirurg, jenž pacientovi omylem amputoval druhou nohu, dostal u soudu pokutu 2700 euro (zhruba 70 tisíc Kč). Těžce nemocný 82letý pacient, kterému poté amputovali i „správnou“ končetinu, mezitím zemřel, nikoliv však v souvislosti s amputacemi. Lékaři za ublížení na zdraví z hrubé nedbalosti hrozily dva roky za mřížemi. Nyní pracuje na jiné klinice. Rozsudek není pravomocný.

Krátká zpráva

Biden je nucen obnovit Trumpovu migrační politiku s Mexikem

Vláda amerického prezidenta Joe Bidena se na hranicích s Mexikem vrátila ke kritizované kontroverzní migrační politice předchůdce Donalda Trumpa. Donutilo ji k tomu rozhodnutí federálního soudu, na který se obrátily příhraniční státy Texas a Missouri. Žadatelé o azyl budou muset na vyřízení znovu čekat na území Mexika, kde jsou terčem násilí a bez právní pomoci. Desítky tisíc migrantů, které už se dostaly do USA, začnou být deportovány na mexickou stranu hranice v pondělí.

Píše se na Deník.cz