Zahraničí

Miloš Zeman se setkal s královnou. Hlavy států v paláci jednají o NATO

V Londýně v úterý začal summit lídrů zemí Severoatlantické aliance. Politici se zúčastnili slavnostní recepce pořádané britskou královnou Alžbětou II. Česko na setkání při příležitosti 70. výročí vzniku NATO zastupuje prezident Miloš Zeman.

Americký Air Force One přistál na letišti ve Stanstedu už v pondělí večer. Do britské metropole se sjeli lídři členských zemí NATO, aby už v úterý zasedli za jednací stůl. Summit je výjimečný. Aliance totiž slaví 70 let od svého založení.

 

Pohled světových médií je upřen hlavně na prezidenta Spojených států amerických, který přednese projev. Jak se Donald Trump před odletem nechal slyšet, půjde hlavně o peníze. "Bojujeme za americký lid. Není to pro nás spravedlivá situace, protože platíme příliš mnoho. Já jsem byl zodpovědný za získání 130 bilionů dolarů od zemí, které chráníme, které neplatí. Jsou delikventní. Takže o tom budeme mluvit," řekl Trump.


Podle amerických médií chtějí USA snížit příspěvek do rozpočtu NATO z 22 na 16 procent. Trump očekává, že zbytek pokryjí především evropské státy. Například Česko chce svůj příspěvek zvýšit o 42 milionů korun.

 

Související obsah

Bavit se lídři NATO budou i o budoucnosti organizace. V pohledu na ni se rozchází hlavně Francie a Turecko. Podle šéfa Elysejského paláce aliance prodělává "mozkovou smrt". Těmito slovy reagoval na tureckou ofenzívu v Sýrii, za niž by NATO mělo podle něj Turecko potrestat. Naopak turecký prezident Erdogan požaduje po spojencích pomoc v boji proti kurdským milicím.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz