Domácí

Babiš je znovu obviněný. Opozice žádá jeho demisi, ČSSD z vlády nechce

Premiér Andrej Babiš je znovu trestně stíhán. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil rozhodnutí žalobce Jaroslava Šarocha, který teď bude muset zapracovat jeho připomínky a kauzu Čapí hnízdo posoudit znovu. Obviněná je opět také bývalá členka společnosti Jana Mayerová.

Nejvyšší státní zástupce si vyžádal veškerý spisový materiál. Při přezkoumání zjistil nedostatky jak v rovině skutkové, tak v rovině právního hodnocení. Šaroch podle Zemana nedostatečně a špatně posuzoval důkazy a neúplně vyhodnotil veškerou legislativu.

U premiéra Babiše a místopředsedkyně dozorčí rady Farmy Čapí hnízdo proto rozhodnutí o zastavení trestního stíhání zrušil. "Vůči čtyřem obviněným nebyly shledány důvody ke zrušení usnesení. Jedná se o rodinné příslušníky a jednoho ze statutárních orgánů Farmy Čapí hnízdo," uvedl Zeman.

Na rozdíl od Babiše tak jeho manželka Monika, dcera Adriana Bobeková a švagr Martin Herodes obvinění nejsou.

Reakce na Zemanovo rozhodnutí sledujeme online:

Kauza Čapí hnízdo se tak vrací na stůl státnímu zástupci Šarochovi. Ten je podle trestního řádu "vázán právním názorem nejvyššího státního zástupce". Bude se tedy muset řídit Zemanovými pokyny a provést všechny úkony, které jeho nadřízený nařídil.

Celý záznam tiskové konference:

Zeman ale upozornil na to, že jeho rozhodnutí neznamená, že by Babiš a Mayerová museli být v kauze obžalováni. "Kasační rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství nenahrazuje aktivitu dozorového státního zastupitelství, pouze vymezuje nedostatky a ukládá další postup," sdělil.

Související obsah

Šaroch i policie budou na případu dále pracovat a státní zástupce následně znovu rozhodne, zda skončí obžalobou. Poprvé došel k závěru, že Andrej Babiš ani jeho rodinní příslušníci nespáchali trestný čin. Agrofert a Farma Čapí hnízdo si podle něj nekonkurovaly ani neslučovaly své podnikání.

Předsedové opozičních stran ODS a Piráti už vyzvali premiéra k demisi. Šéf sociální demokracie, která je ve vládě s ANO, pro web Echo24 uvedl, že nevidí důvod k tomu, aby ČSSD v kabinetu skončila. Babišovy kauzy ale podle něj komplikují vládě práci.

K obnově stíhání už se vyjádřil i sám premiér. "Chci hlavně říct, že mám velkou radost a cítím úlevu, že je definitivně zastaveno trestní stíhání mé rodiny, mojí manželky a mé dcery. Zvykl jsem si na to, že jdou po mně. Že mě chtějí za každou cenu vyštvat z politiky," uvedl.

Související obsah

Babiš tak musí řešit další problém. Není to přitom ani týden, co do Česka dorazila auditní zpráva Evropské komise, která má potvrzovat jeho střet zájmů. Pokud by byly její závěry stejné jako u předběžné zprávy, Česku by hrozilo, že musí vrátit všechny dotace, které čerpal Agrofert.

Prezident Miloš Zeman už ale dříve uvedl, že v případě obnovení trestního stíhání by Babišovi i jeho rodině udělil abolici, která by ho zastavila. Další stíhání by pak už ani nebylo možné. Premiér ale opakovaně tvrdil, že by abolici nepřijal.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz