Domácí

Ombudsmanka Šabatová: Česko by mělo zakázat fyzické tresty dětí

Ombudsmanka Šabatová: Česko by mělo zakázat fyzické tresty dětí
Zdroj: Profimedia

Česko by mělo zvážit zákaz fyzických trestů u dětí. Prosazuje to ombudsmanka Anna Šabatová. Podporu získala u Heleny Válkové, vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Ta ovšem dodala, že by záleželo na tom, jak by byl zákaz formulovaný z hlediska legislativy.

Šabatová zastává názor, že facka rozhodně není přiměřený výchovný prostředek a dodává, že ještě v době, kdy sama byla dítě, byly fyzické tresty běžnou součástí výchovy. Česko by podle ní mělo zvážit přísný zákaz fyzických trestů a narovnat tak práva dětí a dospělých, které ostatně taky z výchovných důvodů nikdo nebije. Úplný zákaz fyzického trestání dětí platí ve 23 zemích Evropské unie.

Globální iniciativa k ukončení všech fyzických trestů na dětech na svém portálu říká, že zákazu je třeba dosáhnout nejen v domácnosti, ale i v zařízeních alternativní péče (například pěstounská péče), denní péče (jesle, školky, školy) a trestních zařízeních ("polepšovny").

 

Související obsah

Neexistuje prý zákonná obrana proti použití fyzických trestů rodiči nebo jinými dospělými a zákony proti násilí a zneužívání nezahrnují všechny tělesné tresty. Je tak třeba v zákoně jasně stanovit, že všechny formy tělesných trestů a krutého a ponižujícího zacházení jsou nepřijatelné, bez ohledu na vztah mezi dítětem a dospělým a bez ohledu na prostředí.

Ministerstvo práce dle výkazů o ochraně dětí eviduje 122 případů, kdy byly děti rozhodnutím soudu odebrány rodinám. Sociální pracovníci řešili 531 případů fyzického týrání dětí a šest dětí kruté zacházení nepřežilo.

 

Související obsah

O zákazu fyzických trestů se jednalo už na jaře 2008 a krátce poté přišla se stejným návrhem i tehdejší ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

Ombudsmanka Šabatová nyní připomíná, že téma je stále aktuální. Dle jejích slov sice český občanský zákoník hovoří o nenarušování lidské důstojnosti, ale neobsahuje konkrétně formulovaný absolutní zákaz fyzických trestů. Dítě by dle Šabatové mělo mít absolutní právo na fyzickou a psychickou integritu a výchovné prostředky by se měly změnit.

 

Související obsah

S návrhem souhlasí i vládní zmocněnkyně Válková, která ovšem požaduje, aby byl takový zákaz "chytře formulovaný". Je si vědoma toho, že by nešikovně nastavený zákon mohl spustit vlnu nevole, že není možné potrestat dítě ani za sebevážnější prohřešek. Válková navrhuje místo pohlavků zabavit dítěti tablet, počítač nebo televizi.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz