Sokolníci

Pražské letiště hlídají sokolníci! Po areálu jezdí s dravcem přímo na ruce

Ne každý asi tuší, že Letiště Václava Havla v Praze hlídají před střety letadel se zvěří sokolníci se svými dravými ptáky. Nejde přitom o žádnou novinku – na letišti už takto fungují přes 40 let. Podívejte se na reportáž i na galerii na konci článku!

"Snažíme se plašit a lovit různé divoké ptáky a savce – hlavně zajíce. Snažíme se o to, aby celé letiště bylo bezpečné pro odlety a přistání letadel. Nejlepší a nejúčinnější způsob ochrany je sokolnictví, k tomu využíváme dravé ptáky. Ten způsob je přirozený, to znamená, že divocí ptáci si na nás tím pádem dávají pozor," říká Jan Kobiela, supervizor biologické ochrany letiště.


Sokolíci na letišti nicméně fungují především jako prevence. Vyhání tedy zvěř z areálu letiště, aby nedošlo ke střetu s letadlem. Pravděpodobnost, že se něco takového stane, je však poměrně malá. Podle statistik připadá na jeden střet zhruba dva a půl tisíce letů. Stroje jsou navíc postavené tak, aby případnou srážku se zvěří bez potíží zvládly.


Sokolníci mají na pražském letišti k dispozici hned několik druhů dravých ptáků – od samotných drobnějších sokolů po čtyřkilové orly. Naučené už s nimi mají i povely, podle kterých dravec pozná, jestli má letět níž, výš nebo se má vrátit zpátky k sokolníkovi. A kdyby pták přeci jen náhodou zaletěl někam dál, mohou ho sokolníci lokalizovat pomocí vysílačky.

Související obsah


Poměrně zajímavé také je, že dravci zvládají i jízdu automobilem. Mají k tomu přizpůsobený kufr, často se ale „vozí“ přímo na ruce sokolníka. Právě jízda autem je totiž jediný způsob, jak se sokolníci mohou rychle dostat v prostoru rozsáhlého areálu letiště tam, kde je to zrovna akutně potřeba. Speciálně upravené automobily, které letiště používá, mají navíc nainstalovaný i přídavný zvukový systém, který umí plašit další zvířata.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz