Zahraničí

Generální stávka ochromila Francii! Lidé vyšli do ulic kvůli důchodové reformě

Francii zasáhla největší generální stávka za poslední roky. Po celé zemi se očekávalo na 250 demonstrací. Do ulic během dne vyšlo až 800 tisíc lidí. Vadí jim důchodové reformy, které plánuje prezident Emmanuel Macron. Francouzi omezili i provoz aerolinek. Zrušili také linku do Prahy.

Zaměstnanci ve školství, dopravě i zdravotnictví stávkují proti důchodovým reformám prezidenta Macrona. Kvůli nim se Francouzům sníží penze a odejdou do důchodu v pozdějším věku.

"Nejde o nějakou drobnost, přerostlo to veškeré únosné hranice. Oni v podstatě ohrožují náš penzijní systém. Když začnete pracovat ve francouzském školství, řeknou vám, že do důchodu půjdete v pětapadesáti. Po třiceti letech práce vám řeknou, že to bude mnohem později," stěžovala si ředitelka školy Sylviane Charlesová.

Stávka silně zasáhla i dopravu. Zaměstnanci drah přestali pracovat už ve středu večer. Kvůli protestům se rušily i lety. Ochromení se dotklo také pařížského metra. Pod metropolí jelo pouhých pět linek z 16.

"Je pravda, že stávka dopravců je otravná a zdržuje lidi. Ale chápu, že jsou taky požadavky, které musí být vyslyšeny. Je škoda, že to muselo zajít až sem," zhodnotila pasažérka vlaku Sylvie Leonová.

Související obsah

K protestům se chce přidat i hnutí "žlutých vest". Také kvůli tomu na bezpečnost v ulicích Paříže dohlíželo šest tisíc policistů.

Demonstrace schválily odbory a podle průzkumu veřejného mínění s nimi souhlasí i francouzská veřejnost. Stávku podporuje téměř 70 procent Francouzů mezi osmnácti a pětatřiceti lety.
 

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů, tedy Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz