Důchodová reforma

Co byste neměli přehlédnout

Nejnovější

Důchodová reforma

Důchodový systém je způsob, kterým se stát se spoluúčastí obyvatel snaží předcházet chudnutí populace v seniorském věku. Momentálně ho tvoří povinné důchodové pojištění, které odvádí pracující v produktivním věku ze své hrubé mzdy, připlácí na něj jejich zaměstnavatelé a platí ho i OSVČ. Lidé si pak dobrovolně mohou platit ještě penzijní spoření, na které jim stát přispívá státním příspěvkem.  

Důstojný důchod stojí miliony. Rady expertů, jak a kdy začít spořit na stáří

Vlivem snižující se porodnosti a rostoucí délky dožití populace stárne a důchodový systém ve stávající podobě je dlouhodobě neudržitelný, navíc je třeba vyplácené důchody s ohledem na inflaci každoročně valorizovat. Hledají se proto způsoby, jak důchodový systém efektivně reformovat. Již nyní jde na důchody asi třetina státního rozpočtu a pokud by k reformě nedošlo, hrozí, že by se do roku 2050 důchodový systém zhroutil a současní lidé mladší čtyřiceti let by se nedočkali důstojného stáří.

Jedním ze základních kroků je posun věku odchodu do důchodu. Pro lidi narozené před rokem 1936 platí, že muži odcházejí do důchodu v 60 letech, ženy pak mezi 53 a 57 rokem, dle počtu vychovaných dětí. S každým dalším ročníkem se pak přičítají k termínu odchodu do důchodu řádově měsíce. Například pro lidi narozené v roce 1963, kteří v roce 2023 slaví šedesátiny, platí, že do důchodu odcházejí muži v 64 letech a 8 měsících, ženy pak dle počtu dětí v rozmezí 60r + 8m až 64r + 8m. Pro lidi narozené po roce 1971 je v tuto chvíli jednotný věk odchodu do důchodu 65 let, uvažovalo se ale i o věku 68 let. 

Víte, kdy máte nárok na odchod do důchodu? Spočítejte si to v aplikaci

Zvyšování důchodového věku by rozhodně nemělo být jedinou cestou. V reformě by ministerstvo práce a sociálních věcí mělo hledat i jiné zdroje financí než jen vybrané pojištění. Mělo by také zajistit různé typy pracovních úvazků, které by nezatěžovaly zaměstnavatele a seniorům by umožnily snižovat pracovní úvazek postupně a současně čerpat částečný důchod. Je třeba také zohlednit další nyní problematické faktory, jako jsou nižší důchody žen oproti mužům či v evropských poměrech nestandardně dlouhá doba délky pojištění nutná pro dosažení nároku na důchod.