Umění

Nejdražší banán umělec snědl! Jak dlouho byste na něj šetřili vy?

Zřejmě nejdražší banán na světě skončil v žaludku amerického umělce Davida Datuny. Exotické ovoce přelepené lepicí páskou prodal v sobotu jeho autor na výstavě v Miami za 120 tisíc dolarů (zhruba 2,8 milionu korun). Podle Datuny bylo pojídání banánu uměleckým představením.

Umělecké dílo s názvem Komediant, jak banán přilepený páskou ke zdi pojmenoval jeho italský autor Maurizio Cattelan, bylo v sobotu vystaveno v galerii Art Basel v Miami na Floridě.

Jeden z návštěvníků se však rozhodl šokovat přihlížející. Americký umělec David Datuna přistoupil ke zdi, odtrhl od ní banán, oloupal jej a snědl. Své banánové hodování pak označil za umělecké představení, které pojmenoval Hladový umělec. 

"Mám rád díla Maurizia Cattelana a tuto instalaci skutečně miluji. Je moc chutná," prohlásil podle britské stanice BBC. Datuna svým apetitem zprvu personál rozzuřil, žádný postih mu ale nehrozí. "Nezničil umělecké dílo. Banán je idea," vysvětlil ředitel galerie Lucien Terras. 

Související obsah

Na zeď tak jednoduše přilepili nový banán, který nyní hlídá policista. Pokud se však chystáte do supermarketu pro banán a lepící pásku, brzděte. Umělecké dílo má totiž vlastní certifikát autenticity. Právě ten dovoluje žluté ovoce pravidelně vyměňovat, aby se nezkazilo.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz