Zahraničí

Ulice v Prešově je stále plná trosek. Takhle výbuch zničil okolní domy!

Ulice v Prešově je stále plná trosek. Takhle výbuch zničil okolní domy!
Zdroj: tvnoviny.sk

Mukačevská ulice v Prešově, kde v pátek explodoval plyn v bytovém domě, je zdevastovaná a plná nepořádku, jako by na ni dopadla bomba. Lidé z okolních domů se už přesto postupně dostávají do svých bytů, kde na ně čekají rozbitá okna. Obyvatelé vyhořelé bytovky jsou na tom hůř - pomoct se jim však snaží úřady, vojáci, policisté i lidé z celého Slovenska.

Lidé z bytovek v okolí výbuchu v Mukačevské ulici v Prešově se postupně dostávají do svých bytů. Museli do nich umožnit přístup plynářům, elektrikářům či lidem z pojišťovny. Exploze totiž zanechala zkázu i v jejich bytech. Informoval o tom zpravodajský portál TVNoviny.sk.

Na záběrech jsou vidět především rozbitá okna. Každý byt musel projít revizní a statickou kontrolou. Lidé ze vzdálenějších domů se postupně mohou nastěhovat. To však neplatí pro obyvatele vchodu 9, který je v těsné blízkosti vybuchlého paneláku.

Ti mohou do svých bytů zatím vstupovat jen po jednom za doprovodu policie a pouze proto, aby zabezpečili vysklená okna. Ještě horší osud potkal obyvatele vyhořelé bytovky. Paní Mária bydlela v pátém patře. Z jejího bytu nezbylo téměř nic.

"Nevěděla jsem, kam mám jít. Dveře, okna, sklo, skříně, všechno létalo. Rychle jsem se oblékla, už se tam nedalo moc dýchat. Šla jsem na balkón a odtamtud jsem půl hodiny křičela a mávala na hasiče," vzpomíná na páteční tragédii paní Mária.

Související obsah

Obyvatelům domu všechno shořelo - osobní věci i doklady. "To, co mám na sobě, je teď jediný můj matejek. Zůstal tam celýl můj život," dodala trpce paní Mária.

Všechny potřebné doklady si lidé z devastovaného domu mohou od pondělí přednostně vyřídit bez čekání. S prešovským krizovým štábem je v kontaktu i Slovenská pošta, která je připravená zásilky automaticky přeposílat na nové adresy.

V mnoha slovenských obcích se vedou diskuze o tom, kolik peněz pošlou na pomoc do Prešova. Nejen města, ale i samotní slovenští občané prokázali obrovskou solidaritu. Suma na oficiálním účtě Prešova stále roste. V pondělí v poledne tam bylo více než 1 400 000 eur.

Výbuchem poničený panelák přijde nejméně o čtyři patra. Na více informací se podívejte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Píše se na Deník.cz