Zahraničí

Ulice v Prešově je stále plná trosek. Takhle výbuch zničil okolní domy!

Ulice v Prešově je stále plná trosek. Takhle výbuch zničil okolní domy!
Zdroj: tvnoviny.sk

Mukačevská ulice v Prešově, kde v pátek explodoval plyn v bytovém domě, je zdevastovaná a plná nepořádku, jako by na ni dopadla bomba. Lidé z okolních domů se už přesto postupně dostávají do svých bytů, kde na ně čekají rozbitá okna. Obyvatelé vyhořelé bytovky jsou na tom hůř - pomoct se jim však snaží úřady, vojáci, policisté i lidé z celého Slovenska.

Lidé z bytovek v okolí výbuchu v Mukačevské ulici v Prešově se postupně dostávají do svých bytů. Museli do nich umožnit přístup plynářům, elektrikářům či lidem z pojišťovny. Exploze totiž zanechala zkázu i v jejich bytech. Informoval o tom zpravodajský portál TVNoviny.sk.

Na záběrech jsou vidět především rozbitá okna. Každý byt musel projít revizní a statickou kontrolou. Lidé ze vzdálenějších domů se postupně mohou nastěhovat. To však neplatí pro obyvatele vchodu 9, který je v těsné blízkosti vybuchlého paneláku.

Ti mohou do svých bytů zatím vstupovat jen po jednom za doprovodu policie a pouze proto, aby zabezpečili vysklená okna. Ještě horší osud potkal obyvatele vyhořelé bytovky. Paní Mária bydlela v pátém patře. Z jejího bytu nezbylo téměř nic.

"Nevěděla jsem, kam mám jít. Dveře, okna, sklo, skříně, všechno létalo. Rychle jsem se oblékla, už se tam nedalo moc dýchat. Šla jsem na balkón a odtamtud jsem půl hodiny křičela a mávala na hasiče," vzpomíná na páteční tragédii paní Mária.

Související obsah

Obyvatelům domu všechno shořelo - osobní věci i doklady. "To, co mám na sobě, je teď jediný můj matejek. Zůstal tam celýl můj život," dodala trpce paní Mária.

Všechny potřebné doklady si lidé z devastovaného domu mohou od pondělí přednostně vyřídit bez čekání. S prešovským krizovým štábem je v kontaktu i Slovenská pošta, která je připravená zásilky automaticky přeposílat na nové adresy.

V mnoha slovenských obcích se vedou diskuze o tom, kolik peněz pošlou na pomoc do Prešova. Nejen města, ale i samotní slovenští občané prokázali obrovskou solidaritu. Suma na oficiálním účtě Prešova stále roste. V pondělí v poledne tam bylo více než 1 400 000 eur.

Výbuchem poničený panelák přijde nejméně o čtyři patra. Na více informací se podívejte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz