Domácí

Lékaři bojkotují eNeschopenky: "Jenom zdržují a jsou drahé!"

Část praktických lékařů chce bojkotovat systém elektronických neschopenek. Je podle nich totiž drahý a pomalý. Jeho spuštění je naplánované na začátek příštího roku, podle lékařů ale není dostatečně připravené. Nové neschopenky by měly zcela změnit postupy spojené s rozhodnutím o dočasné pracovní neschopnosti.

Do ostrého spuštění elektronických neschopenek zbývá necelý měsíc, už týden ale mohou někteří lékaři nový systém testovat. Někteří z nich k němu ovšem mají řadu výhrad. Systém je podle nich pomalý a práci neusnadňuje. Navíc si stěžují na to, že digitální neschopenka se neobejde zcela bez papíru. Musí totiž vytisknout pacientovi takzvaný "průkaz práce neschopného".

Podle ministerstva práce a sociálních věcí ale systém připravený je. Část lékařů už minulý týden ohlásila, že ho budou bojkotovat a i v novém roce psát neschopenky ručně. Lékařům také vadí, že jim vystavení elektronické neschopenky nikdo nezaplatí. Za každou nevydanou eNeschopenku jim navíc od ledna hrozí sankce až 10 tisíc korun.

"Neschopenky vystavené na stávajícím pětidílném tiskopisu do 31. 12. 2019 budou nadále dokladovány "postaru", tzn. stejně jako nyní, prostřednictvím papírových tiskopisů, které jsou určeny pro zaměstnavatele, a tiskopisů, které bude zaměstnavatel po doručení pojištěncem předávat příslušné okresní správě sociálního zabezpečení," informuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Související obsah

Loni lékaři podle dat ČSSZ vydali přes 1 700 000 neschopenek. Skoro v polovině případů se týkaly nemocí dýchací soustavy, nejčastěji šlo o chřipku a akutní infekce.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz