Koronavirus

Máte neschopenku od lékaře i hygieny? Podívejte se, která platí

Máte neschopenku od lékaře i hygieny? Podívejte se, která platí
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Neschopenky mohou nově vystavovat i hygienici. Může se tak stát, že budete mít eNeschopenku od hygieny, ale i od praktického lékaře.

Krajské hygieny najely od 17. ledna na nový systém automatického vydávání eNeschopenek na základě hlášení zaměstnavatelů po povinném testování na koronavirus v práci. Ty totiž mohou sloužit nejen jako doklady k pracovní neschopnosti, ale také k evidenci karantény.

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) uvedla několik příkladů s neschopenkami:

Na praktického lékaře se obrátí pojištěnec s příznaky, který byl pozitivně testován u zaměstnavatele či vytrasován. Zatím není vystavena eNeschopenka (karanténa) ze strany KHS.

Lékař vystavuje novou eNeschopenku dle zdravotního stavu pojištěnce a následně je teprve vystavena eNeschopenka (karanténa) ze strany KHS.
Na praktického lékaře se obrátí pojištěnec, který má pozitivní PCR test, eNeschopenka od KHS je již vystavena.

Lékař může:

- převzít eNeschopenku vystavenou KHS a zaslat hlášení o změně diagnózy na izolaci (U071)

- vystavit novou eNeschopenku s diagnózou indikující izolaci (U071).
Na praktického lékaře se obrátí pojištěnec s příznaky, eNeschopenka od KHS je již vystavena. Pojištěnec má přitom proveden jen samotest v zaměstnání, covid-19 tedy není prokázán.

V těchto případech lze doporučit vystavit novou eNeschopenku s příslušnou diagnózou (např. J069). Následně v návaznosti na výsledek PCR testu pak tato diagnóza bude případně změněna na izolaci.

I v těchto případech je možné, že lékař eNeschopenku od KHS převezme.
zdroj: ČSSZ

Může se stát, že bude mít člověk dvě neschopenky najednou. Neděje se nic "nesprávného". "Takto vystavené eNeschopenky jsou platné a je třeba je hodnotit buď jako souběh případu karantény a dočasné pracovní neschopnosti, pokud není spojena s izolací – to bude záviset zpravidla na výsledku PCR testu, nebo případně jako jeden pokračující případ, pokud jde o izolaci. Není dán důvod ke zrušení ani u jedné z těchto eNeschopenek," uvedla ČSSZ.

Související obsah

​Správa také radí, aby se zaměstnavatelé vyhnuli rušení eNeschopenek. Je to podle ní namístě jen v případě, kdy hygienici eNeschopenku vystaví omylem na základě chybného hlášení zaměstnavatele.

"Pokud zaměstnanec bude vykonávat práci v režimu 'home office', není důvodné, aby bylo provedeno zrušení eNeschopenky, která tuto karanténu potvrzuje, neboť karanténa pro dotyčného zaměstnance platí," doplnila ČSSZ.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz