Zaručená mzda

Od ledna si polepšíte! S minimální vzroste i zaručená mzda. PŘEHLED

Od ledna si polepšíte! S minimální vzroste i zaručená mzda. PŘEHLED
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Od příštího roku poroste kromě minimální mzdy také ta zaručená. Zaměstnancům garantuje, že jejich výplata neklesne pod státem stanovenou hranici. Každá profese ale spadá do jiné kategorie. Podívejte se, o kolik si od ledna polepšíte vy.

Vláda na svém posledním zasedání schválila růst minimální mzdy. Ministři kývli na její růst o 1 250 korun na 14 600 korun. "Růst mezd je pro Česko zásadní. Podhodnocování ceny práce totiž oslabuje schopnost lidí žít na slušné úrovni a vede ke zvyšování výdajů státu na sociální dávky," má jasno ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Růst minimální mzdy se dotkne jen zhruba sto tisíc zaměstnanců. Daleko víc lidí však zasáhne zvýšení takzvané zaručené mzdy. Mnoho z nich přitom ani netuší, že něco takového existuje.

Zaručená mzda přitom jednotlivým profesím garantuje mzdové minimum. Dělá tak na základě složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávané práce. Podle těchto kritérií pak dělí jednotlivá zaměstnání do osmi skupin, které mají rozdílné výplaty.

Zdroj: MPSV

"Jedná se o mzdu nebo plat, na kterou zaměstnanci vzniklo právo podle zákoníku práce, smlouvy, vnitřního předpisu, mzdového nebo platového výměru za stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin," vysvětluje ministerstvo práce.

Například uklízečka nebo skladník, kteří patří do 1. skupiny, mají nyní měsíční zaručenou mzdu 13 350 korun hrubého. Od ledna budou pobírat minimálně 14 600 korun, což odpovídá minimální mzdě.

Související obsah

Naopak obchodní a finanční stratégové, burzovní makléři a vědečtí pracovníci, kteří jsou zařazeni do nejvyšší 8. skupiny, budou od ledna pobírat nejméně 29 200 korun. Jejich zaručená měsíční mzda tak vzroste o 2500 korun.

Od příštího roku si polepší také policisté nebo hasiči. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz