Zaručená mzda

S minimální vzroste i zaručená mzda! Takhle se zvýší vaší profesi

S minimální vzroste i zaručená mzda! Takhle se zvýší vaší profesi
Zdroj: Thinkstockphotos

Spolu s minimální se zvýší také zaručená mzda. Ta zaměstnancům zajišťuje, že jejich výplata neklesne pod stanovenou hranici. Různé profese ale spadají do různých kategorií. Podívejte se, kolik máte nově brát třeba i vy.

Vláda v úterý odsouhlasila zvýšení minimální mzdy z dosavadních 12 200 korun na 13 350 korun. Tento růst se od ledna týká asi sto tisíc zaměstnanců, daleko víc lidí může zasáhnout zvýšení takzvané zaručené mzdy. Mnoho z nich přitom ani neví, že něco takového existuje.

Zaručená mzda stanoví podobně jako minimální mzda nejnižší cenu práce. Dělá tak ale na základě složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávané profese. Podle těchto kritérií poté dělí jednotlivá zaměstnání do osmi skupin, které mají rozdílné výplaty.

Zaměstnavatelé se musí zaručenou mzdou pro své zaměstnance řídit od roku 2007. Zvyšuje se úměrně s minimální mzdou, je ale třeba rozlišovat mezi jednotlivými profesemi. Vždy jde o mzdu za 40 hodin týdně a pro zaměstnance, kteří nemají kolektivní smlouvu nebo dohodu.

Podívejte se, do jaké skupiny patří vaše profese:

Do 1. skupiny, která bude nově pobírat 13 350 korun hrubého měsíčně, patří sběrači a myči nádobí, zaměstnanci, kteří manipulují se zbožím do 15 kilo, šičky, nosiči zavazadel a recepční, uklízeči, doručovatelé, vrátní nebo zahradníci spravující veřejné plochy.

Související obsah

2. skupina zahrnuje zaměstnance, kteří manipulují s předměty nad 15 kilo, kopáče, obsluhu jednoduchých stavebních mechanismů, dlaždiče, sanitáře, popeláře, domovníky, školníky, ostrahu, řidiče aut do 3,5 tuny, pomocníky v jídelně, prodavače na benzinkách či baliče. Nově mají brát 14 740 korun měsíčně.

Ve 3. skupině jsou pokladní, elektrikáři, fakturanti, laboranti, kadeřníci, kominíci, opraváři hodinek, fotografové, brašnáři, kuchaři, barmani a číšníci, klempíři, pomocníci na stavbách, prodavači, automechanikové nebo strojvedoucí metra. Od ledna jejich měsíční mzda vzroste na 16 280 korun.

Téměř 18 tisíc (17 970 korun) bude nově dostávat 4. skupina, tedy zdravotnický personál s odborným dohledem, topenáři a instalatéři, mzdoví účetní, letečtí technici, kormidelníci, ševci a krejčí, rytci či zedníci.

Ještě o dva tisíce víc (19 850 korun) má od ledna jisté 5. skupina profesí, kam spadají řidiči autobusů, zdravotníci bez odborného dohledu, dispečeři a mistři, správci majetku, běžní správci IT, vychovatelé ve školce, instruktoři autoškoly, sociálněprávní poradci nebo kameramani.

Související obsah

V 6. skupině s novou měsíční mzdou 21 900 korun se nachází režiséři, dirigenti, speciální pedagogové, psychologové, správci výpočetní techniky, biomedicínští inženýři, projektanti a produkční, koordinátoři, programátoři.

V předposlední kategorii, která bude nově mít 24 180 korun, jsou lékaři, zubaři a farmaceuti. Spadají sem také zaměstnanci, kteří vykonávají pedagogickou tvůrčí činnost a výuku studentů, vývojáři aplikací a počítačových systémů, architekti nebo samostatní výzkumní pracovníci.

8. skupina bude od ledna pobírat 26 700 korun měsíčně. Patří sem obchodní a finanční stratégové, nejvyšší manažeři, burzovní makléři, vědečtí pracovníci, výzkumníci ve vzdělávání studentů a ti, kdo dělají tvůrčí systémové práce spojené s několika obory.

VIDEO: Reportáž o návýšení minimální mzdy

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Muž šel v práci na oběd o 3 minuty dříve: Následoval krutý trest od zaměstnavatele!

Výsledky výzkumu: Tady je 10 povolání, která údajně dělá nejvíc psychopatů! Je mezi nimi i to vaše?

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz