Domácí

Ještě nemáte očipovaného psa? Může vás to přijít draho už letos!

Ještě nemáte očipovaného psa? Může vás to přijít draho už letos!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Nový zákon o povinném čipování psů sice začne platit až od 1. ledna 2020, majitele psů ale může donutit sáhnout hluboko do peněženky ještě před Vánoci. Na co se připravit?

Veterináři potvrzují, že se na ně pejskaři kvůli čipování jejich čtyřnohých mazlíčků stále obracejí. Konec roku se blíží, a pokud nestihnete novou povinnost včas, můžete vás vyjít draho.

Kromě samotného mikročipu, který pořídíte od 120 do 450 Kč, si veterináři většinou účtují ještě příplatek za jeho aplikaci. Pokud ale čipování odkládáte, může vás navíc čekat příplatek za práci o víkendu nebo během svátků. Pohotovostní příplatek v některých veterinárních ordinacích dosahuje částky tisíc korun.

Řada veterinářů navíc během svátků plánuje dovolenou, může se vám tedy stát, že čipování ke konci roku vůbec nestihnete. Po 1. lednu vám pak za psa bez označení bude hrozit ve správním řízení uložení pokuty až ve výši 20 000 korun.

Související obsah

Státní veterinární správa (SVS) prý neplánuje začít s úderem novoroční půlnoci majitele psů šikanovat, přísně kontrolovat a vydělávat na nich.

"I ta dvacetitisícová pokuta je samozřejmě horní sazba, při každém zjištěném nedostatku vždy zohledňujeme kontext, tedy zda jde o recidivu, záměr, nebo jen neznalost," vysvětlil pro TN.cz mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Státní veterinární správě má čipování pomoci hlavně k účinnější kontrole toho, zda je pes očkovaný. "Dodržování nové povinnosti plánujeme sledovat primárně při kontrolách chovů psů. Jinak žádné speciální akce po Novém roce neplánujeme," doplnil mluvčí.

Související obsah

Kromě SVS může to, zda je pes řádně označen, kontrolovat také příslušná obec a městská policie. Některá města zavedla povinnost čipování s předstihem a mají i vlastní registr, jde jim ale převážně o dodržení přihlašovací povinnosti.

"Pokud by zjistili nedostatek týkající se označení psa a nesplnění povinného očkování, mohou nám samozřejmě případ předat k dalšímu prověření," doplnil Petr Vorlíček.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz