Domácí

Aktivisté z Greenpeace obsadili budovu EU. Zamířil tam i Babiš

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek dopoledne odletěl do Bruselu na summit EU. Stěžejním tématem je boj proti klimatickým změnám, což přilákalo i aktivisty z Greenpeace. Ti vylezli na jednu z budov Evropské unie a usadili se tam.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek dopoledne odletěl do Bruselu, kde se koná summit Evropské unie. Jedním ze stěžejních témat, které členské státy budou řešit, je boj s klimatickými změnami a uhlíková neutralita. Té Česko podle premiéra dosáhne jen tehdy, pokud EU podpoří rozvoj jaderné energetiky.

"Nechápu, proč to Evropská komise a jednotlivé státy neakceptují," prohlásil premiér na tiskové konferenci na letišti před odletem. Obzvlášť sousední Rakousko má podle něj problém s jádrem. "Považuju za absurdní, že Rakousko bojuje proti rozvoji jaderných bloků v Temelíně a Dukovanech. Kdybychom se v tuto chvíli stali uhlíkově neutrální a uzavřeli všechny uhelné elektrárny, Rakousko by přišlo o čtvrtinu proudu," řekl Babiš.

Související obsah

Brusel plánuje na přechod ke klimaticky odpovědnějšímu hospodářství vytvořit fond a vložit do něj 100 miliard eur. Podle šéfky Evropské komise, která představila 50 bodů Zelené dohody pro Evropu, by se takzvané uhlíkové neutrality mohlo docílit v roce 2050. Cílem fondu je podpořit změny v regionech, které jsou závislé na výrobě fosilních paliv.

Naopak Česko, Polsko a Maďarsko na ambiciózní plán pohlíží skrz prsty. Premiéři těchto států se obávají, že vzhledem k závislosti zemí na energii z fosilních paliv, poškodí jejich hospodářství. Lídři tří zemí V4 po Bruselu požadují nejen záruky, ale i podporu jaderné energetiky. Řada zemí ale jádro nepovažuje za čistý a bezpečný zdroj a odmítají aby byla jaderná energetika podporována penězi z evropských fondů. Více v reportáži Darji Stomatové:

  

Nejen český premiér zamířil do Bruselu - summit přilákal i zhruba 30 aktivistů z Greenpeace. Vzali si s sebou lezecké vybavení a pomocí žebříku starého hasičského vozu vyšplhali na jednu z budov Evropské unie. Tam se usadili se zásobami jídla na dva dny. Něktěří z nich do vzduchu vystřelovali červené světlice. Informovala o tom agentura AP.

Na místo si pro ně dojeli policisté, na pomoc jim přiletěl i vrtulník. Zhruba 20 z nich zadrželi. "Svět je v plamenech a naše vlády ho nechávají hořet," řekl ředitel Greenpeace Jorgo Riss. Paradoxem je, že budova, kterou aktivisté obsadili, byla postavena ekologicky. Bylo na ni použito recyklované dřevo ze zbouraných staveb, její střechu pokrývají solární panely a také využívá dešťovou vodu.

Na summitu bude i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Podmínkou uhlíkové neutrality Česka do roku 2050 podle Babiše je, aby Evropská unie uznala, že je jaderná energie bezemisní zdroj. "My bez jádra klimatickou neutralitu nedáme, není to možné," prohlásil. Zároveň očekává, že Unie Česko v této záležitosti finančně podpoří.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz