Domácí

Obyvatele Tábora ničí nesnesitelný hluk. Mohou za něj havrani

Obyvatele Tábora ničí nesnesitelný hluk. Mohou za něj havrani
Zdroj: Profimedia

Občané ulic Zborovská a Buzulucká v Táboře mají nepříjemné sousedy – havrany. Zejména v období hnízdění je terorizují nesnesitelným hlukem. Co může s hlasitými ptáky město dělat?

Kdyby jim v sousedství stála hlučná továrna, již dávno by se dovolali spravedlnosti. Na ptáky jsou ale občané Tábora krátcí. "Zvuky způsobené hlasovými projevy zvířat totiž nelze považovat za hluk ve smyslu zákona o ochraně veřejného zdraví, a pro tyto zvuky nejsou stanoveny imisní hygienické limity," zdůvodňuje Luboš Dvořák, tiskový mluvčí města Tábor.

Problém s hlasitými ptáky se městu k řešení dostal již v roce 2018. Ani letošní jaro nebylo jiné, období hnízdění havranů polních probíhá zhruba od března do června. V průběhu května, tedy v době vyvádění mláďat, nechalo město provést měření hluku.

Z expertizy vyplývá, že pokud by byly hlasové projevy havranů hodnoceny podle vztahů pro obtěžování průmyslovým hlukem, bylo by možné hlukové zatížení lokality označit za neakceptovatelné. "Jinými slovy, kdyby takový hluk způsoboval průmysl, byl by to hluk nadlimitní," uvedl Jiří Rozum z městského Odboru životního prostředí.

Související obsah

S prosbou o pomoc se město obrátilo na Ministerstvo životního prostředí, které jim sice odsouhlasilo, že problém je třeba řešit, doporučilo ale využívání pouze "mírných opatření", tj. nikoli odlov či ničení obsazených hnízd. Upozornilo, že takový zásah by se nemusel vyplatit, hrozí reálné nebezpečí rozšíření hnízdění do jiných lokalit i nárůst hnízdní populace.

Před další sezonou hnízdění havranů se hodlá město lépe připravit, i proto, že se ke stížnostem připojila i základní škola Zborovská, která před ptačím hlukem nemá úniku ani v učebnách. Ještě v zimě proto město plánuje shazování hnízdních zbytků, probíhat bude v první polovině února. Pomoci by mohlo i prořezání větví stromů.

Další z možností, po které by město mohlo sáhnout, je plašení havranů v době na počátku hnízdění sokolnicky cvičeným dravcem. Asi jediným druhem, který je schopen účinně havrana zaplašit a je schopen operovat v zastavěném území, je káně Harrisova.

"Je nezbytná nepřetržitá přítomnost dravce v lokalitě po dobu nejméně tří až pěti dnů. Rozsah hnízdiště si vynutí použití více jedinců. Město Tábor plánuje zatím čtrnáctidenní plašení," doplnil tiskový mluvčí.

Související obsah

Havran polní je zejména v době hnízdění vázaný na lidská sídla, přičemž důvody jeho chování nejsou přesně známé. Mimo potravní nabídky k hnízdění poblíž lidských sídel přispívá zřejmě také ochrana před predátory a další faktory.

S havraními koloniemi bojuje v ČR asi dvacítka měst. V Táboře žije zhruba dvě stě párů, v Českých Budějovicích asi šest set, v Chrudimi osm set. "Jedno víme určitě, havrany z města vyhnat nedokážeme," dodal Jiří Rozum.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA přesunou malý kontingent vojáků do regionu poblíž Ruska

Americký prezident Joe Biden v pátek večer oznámil, že Washington posílí svou vojenskou přítomnost poblíž Ruska dalšími vojáky, kteří budou brzy přesunuti do zemí východní Evropy. Americký ministr obrany Lloyd Austin na pátečním brífinku řekl, že tyto jednotky budou použity k "posílení bezpečnosti v zemích NATO na východním křídle." Pentagon už dříve avizoval, že asi 8 500 amerických vojáků bylo uvedeno do "zvýšené pohotovosti", aby byli nasazeni ve východní Evropě.

Píše se na Deník.cz