Velká Británie

Čech myslel, že veze matrace, návěs měl plný migrantů! V Británii dostal 10 let

K tvrdému trestu odsoudil tento týden britský soud českého řidiče kamionu za pašování migrantů. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) ale řidič naletěl na inzerát, podle něhož měl jen převážet matrace. Nyní si má odsedět deset let.

Vysoký trest si od soudu ve Velké Británii odnesl Jan Žiga z Litvínova. Naletěl prý na inzerát, podle něhož měl za 500 liber, tedy asi 15 tisíc korun, převézt náklad matrací z Belgie do Velké Británie. V kamionu ale britští policisté objevili migranty. Za to má řidič strávit deset let za mřížemi.


"Případ se stal 9. června, a to u francouzského města Coquelles. Britové našli ve voze za umně skrytou přepážkou 21 Afgánců. Osobně o případu pana Žigy vím od letošního července, kdy se s námi spojila jeho přítelkyně. Rodině jsme pak pomáhali řešit celou situaci s úřady a advokátem," řekl k případu europoslanec Tomáš Zdechovský.


Migranty objevili britští pohraničníci poté, co řidič prošel kontrolami na francouzské straně hranice i kontrolou se psy na britské straně. Podezření se objevilo až při náhodném rentgenu kamionu, kdy jeden z osmi snímků ukázal nezvyklou dutinu.
 
 

Související obsah


"Nyní s rodinou a advokáty budeme řešit, zda se řidič odvolá, nebo se rovnou pokusíme zajistit co nejrychlejší převoz k výkonu trestu v České republice, kde jej rodina bude moci snáze navštěvovat,“ doplnil Zdechovský.


Zdechovský se problematikou dlouhodobě zabývá, hodlá ji řešit i s Evropskou komisí. Není to totiž poprvé, co soudy v zahraničí při podobných případech odsoudily české řidiče. Ve Francii dostali dva čeští řidiči po dvou letech.
 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz