Domácí

Koště nechte v kumbále, na svatou Lucii se neuklízí! POVĚRY

Koště nechte v kumbále, na svatou Lucii se neuklízí! POVĚRY
Zdroj: Getty Images

Svatá Lucie je pro lidi obvykle symbolem dlouhých nocích, které nastávají v období zimního slunovratu. K jejímu svátku se ale vážou i pověry. Je zvykem v tento den neuklízet, velký vánoční úklid proto odložte na později.

Svatá Lucie, jejíž svátek vychází na 13. prosince, je symbolem čistoty a pořádku. Přesto se podle lidových tradic v tento den nevykonávají domácí práce. Pokud jste se tedy chystali na vánoční úklid, měli byste ho přesunout na jiné datum.

Dříve tento zákaz platil především pro předení či tkaní, protože svatá Lucie byla patronkou přadlen a švadlen. Pokud hospodyňky v tento den tkaly, tak je podle pověry Lucie potrestala velkým košem s přadeny, které neposlušné ženy musely za svůj prohřešek opříst. Podle jiných pověr jim předení zničila dlouhým nožem. A pokud zastihla ženu při draní peří, tak ho všechno rozfoukala.

Související obsah

Dnes se už tyto práce v domácnostech příliš nevykonávají, přetrvává však zvyk neuklízet. Vhodným datem pro vánoční úklid je 21. prosince. Je to den, kdy Lucie chodila kontrolovat, zda mají hospodyňky pečlivě uklizeno na svátky. Nosila s sebou také koště a vymetala v domech pavučiny.

Podle gregoriánského kalendáře by se den svaté Lucie měl slavit právě až 21. prosince, kdy nastává zimní slunovrat a noc je tudíž nejdelší. Podle juliánského kalendáře ale slunovrat vycházel na 13. prosince, a proto se říká, že Lucie noci upije a dne nepřidá.

Je tu ještě jeden dobrý důvod, proč se dnes nepouštět do domácích prací, a tím je pátek třináctého. Při relaxování je přece jenom menší šance, že spadnete ze stoličky při utírání prachu nebo uklouznete na čerstvě vytřené podlaze.

Související obsah

Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den, kdy se lidem lepí smůla na paty. Pověra má křesťanský původ a váže se na Velký pátek, při kterém byl podle Bible ukřižován Ježíš Kristus. Při Poslední večeři mělo sedět kolem stolu 13 lidí, přičemž ten třináctý měl být zrádce Jidáš.

Podle jiných zdrojů začala tradice nešťastného pátku 13. října roku 1307, kdy francouzský král Filip IV. Sličný začal pronásledovat templáře. Mnoho z nich bylo umučeno k smrti, což vedlo k zániku řádu. Následovníci templářů od té doby považovali pátek třináctého za nešťastný a prokletý den.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz