Zahraničí

Do Prešova dorazil unikátní bagr z Česka. Začne demolovat panelák

V Prešově v neděli dokončovali přípravu demolice části panelového domu, který je od minulého týdne poškozený výbuchem plynu a následným požárem. Hlavní roli teď hraje obří demoliční stroj kladenské firmy, která nabídla, že náročnou operaci provede za symbolickou cenu.

Slovenská strana nabídku pomoci od české firmy okamžitě přijala a už v pátek dorazil konvoj náklaďáků na hranici. Obří demoliční bagr je v Evropě naprostý unikát, váží 214 tun a v neděli ho začali technici dávat dohromady. Na hydraulický systém už napojili rameno, které dosáhne do výšky 68 metrů.

Na konci ramene budou hydraulické nůžky, které dokážou svým sevřením drtit betonové panely na kusy. Ředitel kladenské firmy nabídl, že demoliční práce provedou za jediné euro i přesto, že hrozí zřícení budovy.

Nikdo v tuto chvíli netuší, jak moc budovu poškodil výbuch a následný požár. Statik v neděli potvrdil, že tlaková vlna prošla celým domem. "Tlaková vlna se šířila odspodu. Z hlediska bezpečnosti to bude velmi složité," zhodnotil statik Jozef Polák.

Související obsah

Kvůli riziku zřícení se budou muset během demolice evakuovat obyvatelé okolních domů. V pondělí obsluha bagru otestuje techniku a pravděpodobně zahájí demolici horních pater.


"Největší strach mám z té střechy, protože tam jsou ocelové konstrukce a zřícená věž telekomunikačního zařízení," řekl ředitel demoliční firmy Jiří Raszka.

Podle odhadů statika se budou muset zbourat minimálně čtyři horní patra. Vedoucí čety odhaduje, že demoliční práce se podaří dokončit ještě před Vánocemi.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz