Zahraničí

Hasič se s kolegy po explozi vrhl do domu. Z jeho slov běhá mráz po zádech

Hasič se s kolegy po explozi vrhl do domu. Z jeho slov běhá mráz po zádech
Zdroj: TV Nova

Ani na vteřinu neváhal hasič Tomáš Domen se svými kolegy, když měli vejít do panelového domu v Prešově po výbuchu plynu. Ten poničil schodiště a někteří lidé tak uvízli ve svých bytech. Hasiči riskovali život, aby je zachránili. K obyvatelům se dostali po výtahové šachtě. Bohužel se nepodařilo zachránit všechny. Hasič popsal chvíle záchrany a pozůstalým poslal vzkaz.

Petr Bartoša, Tomáš Domen a Kamil Hoška – trojici hasičů ocenila slovenská ministryně vnitra za jejich hrdinské činy při zásahu v bytovém domě v Prešově. Díky jejich riskantní akci se jim podařilo zachránit několik životů.

Zásah ale nebyl jednoduchý. "Když jsme oknem ve druhém poschodí vešli dovnitř, zjistili jsme, že tam schodiště není. Hledali jsme proto cestu, jak se dostat nahoru. Jedinou možností byla výtahová šachta, při trošce štěstí to vyšlo," popsal Tomáš Domen chvíle po výbuchu deníku Pluska.

Poté si se svým kolegou Kamilem podával z druhého poschodí materiál a dýchací přístroje. Postupně prohledávali dům. "Lidi jsme soustředili na jedno místo, na tu stranu, odkud přijde záchrana. Informovali jsme je o tom, co se zhruba děje a uklidňovali jsme je. A tak jsme postupovali až na osmé poschodí," vzpomínal na zásah.

Související obsah

Záchranu pak zkomplikoval zaseknutý výtah mezi osmým a devátým patrem. Nad nimi už v tu chvíli hořely byty. "Neumím přesně říct, kolik lidí jsme našli a na jakém poschodí, ale musím říct, že všichni byli velmi disciplinovaní a zejména ti starší, což bylo pro mě docela překvapením. Našli jsme i jednoho živého pejska," dodal Domen.

I přesto, že hasiči riskovali život a zachránili několik obyvatel, je někteří lidé kritizují. "Já chápu lidi, kteří tam ztratili blízké, jsou frustrovaní, smutní, prázdní. Možná bych tak reagoval také. Ale my jsme udělali všechno, co se dalo. Všechny se za těchto okolností nedalo zachránit. Tak se omlouvám všem," vzkázal smutně pozůstalým.

Související obsah

Tomáš Domen je u hasičů už šestnáct let a podobný zásah nikdy nezažil. Doufá také, že se už nikdy nebude opakovat. "Pro každého z nás to byl neuvěřitelný pohled," dodal.

Výbuch plynu v panelovém domě v Prešově nepřežilo nejméně sedm lidí, z toho čtyřicet se zranilo. Přesnou příčinu vyšetřuje policie. Ta také zadržela dělníky, kteří v ulici prováděli výkopové práce, a stavební firmu. Na podrobnosti se podívejte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz