Dovolená

Vláda kývla na změnu dovolené. Bude se počítat jinak. KALKULAČKA

Vláda kývla na změnu dovolené. Bude se počítat jinak. KALKULAČKA
Zdroj: Profimedia

Vláda na svém dnešním jednání posvětila změnu výpočtu dovolené. Nový systém už nepracuje s dovolenou na dny, ale na hodiny. Ministerstvo práce a sociálních věcí o novince mluví jako o spravedlivějším výpočtu dovolené.

"V novele zákoníku práce je přibližně tucet změn. nejdůležitější jsou tři - kromě spravedlivějšího výpočtu dovolené také počítá se zavedením sdíleného pracovního místa a lepším výpočtem odškodnění v případě pracovního úrazu či nemoci z povolání," vypočítala po jednání vlády ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Vše ještě musejí projednat poslanci a senátoři.

Nový vzorec zohledňuje, kolik hodin lidé v práci reálně strávili a adekvátně tomu budou mít nárok na volno. Změna se tak nejvíc dotkne lidí s kratší pracovní dobou, kteří pracují méně než je standardních osm hodin.

Pokud pracujete 40 hodin týdně (ať už jde o pět osmihodinových směn či například čtyři desetihodinové) a zaměstnavatel vám nabízí pět týdnů dovolené, máte za rok nárok na 200 hodin volna (5 krát 40 hodin).

Lidé, kteří mají zkrácený úvazek, například šestihodinový, mají mít v novém systému úměrně tomu méně dovolené - protože týdně odpracují v průměru třicet hodin, pokud mají nárok na pětitýdenní dovolenou, připadne jim 150 hodin. Ne 200 jako těm, kteří mají klasickou pracovní dobu.

Související obsah

Ministerstvo už dříve na dotaz TN.cz uvedlo, že počítá s tím, že nový výpočet dovolené začne platit 1. ledna 2021.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz