Domácí

Vyšší rodičák pro všechny neprošel, poslanci ho schválili jen někomu

Vyšší rodičovská i pro rodiny, které mají dítě mladší čtyř let a příspěvek již vyčerpaly. To je požadavek ministryně Jany Maláčové, pro který již získala Senát. Její vlastní strana ale návrh nepodpořila, poslanci tak v úterý vpodvečer schválili vyšší rodičovskou jen pro část rodin.

Poslanci v půl sedmé odpoledne znovu schválili zvýšení rodičovské, která se týká jen části rodin s malými dětmi. Pro bylo 186 poslanců.

Neprošel tak návrh senátorů, aby na vyšší rodičovskou měli nárok i ti, kteří mají malé děti, ale příspěvek už vyčerpali.

V půl páté odpoledne Sněmovnou znovu prošel vládní daňový balíček, který počítá s vyšším zdaněním alkoholu, tabáku a hazardu. Ruku pro něj zvedlo 108 zákonodárců, 78 hlasovalo proti. Šlo o dřívější poslaneckou verzi, změny navržené Senátem skončily pod stolem.

Rodičovský příspěvek se tak zvýší na 300 tisíc korun pro jedno dítě a 450 tisíc korun pro vícerčata. Změná má platit již od 1. ledna 2020.

Zatímco ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová by ráda viděla příspěvek nejen pro děti nově narozené od roku 2020 a pro rodiče dětí, kteří příspěvek aktuálně pobírají na dítě do čtyř let věku, ale také pro rodiče dětí do čtyř let, kteří již svůj příspěvek dočerpali a vrátili se – třeba i z důvodů finanční tísně – do práce.

Sněmovna ovšem nakonec podpořila původní vládní verzi, podle níž mají peníze navíc dostat jen rodiče novorozenců a dětí do čtyř let, kteří budou k lednu dávku ještě pobírat. Tuto verzi podporovali zástupci ANO a komunisté, po dnešním jednání se k nim připojila i ČSSD. Vlastní stranu Maláčová bohužel pro svůj návrh nezískala, ČSSD tak bude při odpoledním hlasování stála za vládní verzí, díky které vyšší rodičovský příspěvek získá pouze osmdesát procent rodin s dětmi do čtyř let.

Související obsah


Pro pozměňovací návrh, který přiznává navýšení všem rodičům dětí do čtyř let, byly opoziční strany ODS, SPD a KDU-ČSL. Vládní verze je podle nich diskriminační.

Zákon po schválení ještě musí podepsat prezident, ten s tím počítá, ač od počátku tohoto týdne až do konce roku čerpá dovolenou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz