Domácí

Gottwald přišel o čestné občanství. V Klimkovicích prý stejně nikdy nebyl

Zastupitelé města Klimkovice v Moravskoslezském kraji na svém zasedání odebrali prvnímu dělnickému prezidentovi Klementu Gottwaldovi čestné občanství, které mu město udělilo v roce 1948. Podle místního kronikáře už jsou tak čestnými občany pouze ti, kteří si to zaslouží.

I lázeňské město Klimkovice si letos připomínalo třicet let od pádu totalitního režimu. "Shodli jsme se na tom, že je opravdu nejvyšší čas a také vhodná příležitost odebrat čestné občanství člověku, který napáchal dost zla," komentoval rozhodnutí města starosta Jaroslav Varga. Podle pamětníků by měl být prezident Klement Gottwald vyškrtnut ze seznamu čestných občanů města.

Podle klimkovického kronikáře Jiřího Pillicha město udělilo prezidentu Gottwaldovi občanství začátkem prosince roku 1948. "A to na návrh místního akčního výboru Národní fronty, přednesený prvním náměstkem předsedy místního národního výboru Aloisem Odvršou, aby byl čestným občanem," doplnil kronikář města.

Zápis o tom se ale v prezidentské kanceláři nedochoval, až odpověď, která přišla v květnu následujícího roku. "To bylo tou atmosférou, kult osobnosti, dělo se to i v jiných obcích," doplnil kronikář.

Související obsah

 

Paradoxem je, že Klement Gottwald nikdy v Klimokovích nebyl a neměl k nim žádný vztah. Podle kronikáře už jsou tak v seznamu čestných občanů pouze ti, kteří tam patří.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz