Domácí

Po Vánocích zbyly prodejcům tuny kaprů. Málokdo tuší, co se s nimi děje

Na téměř 2600 místech po celém Česku se letos prodávali vánoční kapři z produkce tuzemských rybníkářů. Prodejních míst bylo letos o 200 víc než loni. Málokdo ví, co se dělá s rybami, které se neprodaly.

"Vrátilo se nám kolem těch šesti tun ryb, to znamená, když počítám, že jsme měli dodávat přes 950 - 1000 tun, tak šest tun je naprosto zanedbatelné množství," popsal obchodní náměstek společnosti Rybníkařství Pohořelice Pavel Míšek.

Podobně si letošní vánoční prodeje pochvalují i na jihu Čech. "My jsme prodávali asi 200 tun. Nezbylo nic. A nějaké zbytky, to se doprodá mezi svátky a je hotovo," sdělil majitel Rybářství Kardašova Řečice Zbyněk Zajíc.

Kapři, kteří se neprodali během vánočních svátků, zatím plavou v nádrži. Během následujících dní je čeká zpracování. To jsou většinou ti, kteří nejsou v dobré kondici, není možné je prodat živé. Šest tun zvládnou rybáři zpracovat během tří až čtyř dní.

"Dělají se z ní půlky nebo podkovy nebo filety. Filety realizujeme s kůží anebo bez kůže, takže prakticky jedná se o plně standardizované výrobky," vysvětlil Míšek.

Související obsah

Zdraví kapři jdou do dalšího prodeje. Z Pohořelic se vyvážejí třeba do Rakouska, kde je spotřeba ryb větší než u nás. Navíc tam žije hodně lidí, kteří slaví pravoslavné Vánoce 6. ledna.

Jsou ovšem i lidé, kteří si kapra koupí jako okrasnou rybku do akvária. Třeba chlapík z Ameriky si na kapry pořídil 260litrové akvárium, kde je už několik let chová.
 

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz