Zahraničí

Na Bagdád dopadly další rakety! Američané přerušili veškeré operace

Na Bagdád dopadly další rakety! Američané přerušili veškeré operace
Zdroj: Profimedia

Desítky tisíc Íránců se zapojily do mnohakilometrového průvodu ve městě Ahvaz na západě Íránu, kam z Iráku dorazil vůz převážející rakev s ostatky prominentního generála Kásima Sulejmáního. Toho zabil nálet amerického dronu v pátek na letišti v Bagdádu. Írán slibuje tvrdou odvetu. Na velké mešitě Jamkaran v íránském svatém městě Qom vztyčili červenou náboženskou vlajku znamenající blížící se velkou bitvu.

Několik raket nebo granátů z minometu zasáhlo v neděli Zelenou zónu v Bagdádu, svědci slyšely tři exploze. Je to už druhý útok během dvou dnů. Zatím nejsou hlášené žádné oběti. Informaci přinesla agentura AP.

Zatímco Spojené státy a většina západního světa vnímá Sulejmáního jako teroristu a vůdce tajných vojenských operací proti americkým cílům na Středním východě, v Íránu je považován za hrdinu a mučedníka.


Související obsah

V Íránu platí tři dny národního smutku za zabitého generála a jeho pobočníka. Při náletu amerického dronu zemřeli ještě čtyři lidé z ochranky a doprovodu.

Většina účastníků průvodu je v černém oblečení, někteří nesou vlajky a portréty mrtvých bojovníků. "Smrt Americe. My všichni jsme Sulejmání," je podle CNN slyšet z davu. Podívejte se na reportáž TV Nova od Darji Stomatové:

Íránský prezident navštívil už v sobotu rodinu zabitého generála. Na otázku jeho dcery: "Kdo pomstí mého otce?" jí odpověděl: "Všichni se pomstíme!" Video ze schůzky odvysílala íránská státní televize.

Duchovní vůdce ajatoláh Chameneí slíbil USA rovněž tvrdou odplatu. V exkluzívním rozhovoru pro CNN to potvrdil jeho vojenský poradce Hassan Dehghan: "Odplata bude zcela jistě vojenská a proti vojenským cílům," řekl bývalý ministr obrany Íránu.

Vztyčení červené náboženské vlajky: 

Předtavitelé Íránu se mají dnes sejít, aby projednali další možný krok k odstoupení od jaderné dohody. Írán měl na základě dohody z roku 2015 omezit obohacování uranu výměnou za zmírnění mezinárodních sankcí. Írán již dříve dohodu několikrát porušil. Informaci přinesla agentura AP.

Na velké mešitě Jamkaran v íránském šiítském poutním městě Qom dnes vztyčili červenou náboženskou vlajku. Ta značí pro věřící, že musí pomstít imáma Husajna, vnuka proroka Mohameda, který byl zabit během krvavé bitvy v Karbale. Její nynější vztyčení slouží jako zlověstný signál očekávané reakce Íránu na zabití nemocnějšího vojenského velitele Sulejmáního.

Na americký útok na Sulejmáního zareagoval i irácký parlament. Ten na mimořádném zasedání v neděli odpoledne vyzval vládu, aby ukončila přítomnost cizích vojsk v Iráku.

Jednotky Spojených států umístěné na Blízkém východě v neděli přerušili veškeré operace proti zbytkům Islámského státu v Iráku a Sýrii. Nyní svou pozornost obrátili na ochranu základen před případnými útoky milicí podporovaných Íránem. Uvedl to zpravodajský portál Politico.

Pohřební průvod se už v sobotu uskutečnil v Iráku, kde působí řada proíránských jednotek a Sulejmání se tam těšil velké podpoře. Podívejte se na reportáž: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz